Ήττα-σοκ για την ΑΕΚ στην Αμβέρσα

Πλήρωσε την αστοχία της, η Βασίλισσα και μπήκε σε περιπέτεια για την πρώτη θέση του ομίλου - Με 50% χαμένες βολές και άστοχα όλα τα μεγάλα  σουτ, η Ένωση ηττήθηκε με 73-61 και θέλει 4 νίκες για να είναι σίγουρα πρώτη στον όμιλο.

Είναι προφανές ότι η ΑΕΚ είχε ανάγκη να κερδίσει το ματς στο Βέλγιο, αλλά έκανε μία πολύ κακή εμφάνιση, πλήρωσε την αστοχία της και υπέστη ήττα-σοκ από τους Αντβέρπ Τζάιαντς με 73-61 για τη 10η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εμφανίστηκαν χωρίς δυνάμεις, έπειτα από την περασμένη Κυριακή (05/01), στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 100-97 για τη Basket League και είχαν 50% στις βολές (12/24), ενώ έχασαν και όλα τα μεγάλα σουτ, οπότε δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι απόψε.

Η Βασίλισσα πλέον έχει ρεκόρ 7-3 και παραμένει στην 1η θέση, έχοντας το προβάδισμα στην ισοβαθμία με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, λόγω των μεταξύ τους, ματς.

Ωστόσο, έχει μπλέξει πλέον σε περιπέτειες, από τη στιγμή που Σαν Πάμπλο Μπούργος ακολουθεί στο 6-3 και όλα μοιάζουν ρευστά στη μάχη της 1ης θέσης, που δίνει και απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, για πρόκριση στο Final-4.

Η ΑΕΚ πρέπει να κερδίσει πλέον και τα τέσσερα εναπομείναντα ματς της, για να πάρει την 1η θέση. Από την άλλη, η Αντβέρπ ανέβηκε στο 3-7 και θα παλέψει τις λίγες πιθανότητές της, για πρόκριση.

Το μεγάλο κρίμα ήταν για την καταπληκτική εξέδρα που είχε η ΑΕΚ στη «Lotto Arena» της Αμβέρσας, αφού το «παρών» έδωσαν συνολικά, περισσότεροι από 400 οπαδοί της Ένωσης, από όλες τις μεριές της Ευρώπης. Κι αυτό διότι εκτός από τους 200 φίλους της Βασίλισσας που ήταν μαζί στις εξέδρες, υπήρχαν και αρκετοί στις υπόλοιπες θέσεις του γηπέδου, μαζί με Βέλγους. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική, αλλά δυστυχώς η ομάδα δεν μπόρεσε να ανταποδώσει με μία νίκη στο ματς στην Αμβέρσα.

Πρώτος σκόρερ στο ματς για την ΑΕΚ, ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους, αλλά ήταν αρκετά άστοχος, με 3/11 τρίποντα. Από τη μεριά του, ο Κέντρικ Ρέι σημείωσε 13 πόντους. Ντεμπούτο έκανε ο Τζεράι Γκραντ, που έπαιξε για σχεδόν 15 λεπτά (14:40’’) και είχε 0/1 δίποντο και 7 ριμπάουντ (2αμ.-5επ.). Στα αξιοσημείωτα και τα 7 κλεψίματα που έκανε ο Μάριο Τσάλμερς, που είχε και 7 πόντους, αλλά όλοι με βολές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τον Τσάλμερς ως πόιντ γκαρντ, τον Λάνγκφορντ στο «δύο», τον Σαντ-Ρος ως σμολ φόργουορντ, τον Χρυσικόπουλο στο «τέσσερα» και τον Μαυροειδή ως σέντερ. Ο Λάνγκφορντ άρχισε ορεξάτος, έχοντας 9 πόντους μέσα στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα, κάνοντας το 11-6 για τη Βασίλισσα, με λέι απ. Η συνέχεια ήταν διαφορετική όμως. Η έλλειψη ενέργειας, έφερε ένα 10-0 σερί εις βάρος του Δικεφάλου, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-11 στο 6’. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν και με 25-18 στο 9’, ενώ το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος, ήταν 26-21 για τους γηπεδούχους.

Ήταν σαφές ότι υπήρχε μία δυσκολία στην περιφερειακή άμυνα, οπότε οι παίκτες της Ένωσης δέχθηκαν άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και έτσι έχαναν με 32-21 στο 12’. Μάλιστα, οι Βέλγοι είχαν 7/11 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Στο ίδιο λεπτό, η Βασίλισσα βρέθηκε να χάνει και με 13 πόντους διαφορά (34-21). Μετά, άρχισε να βελτιώνει την άμυνά της και παράλληλα «έτρεξε» ένα 7-0 σερί, οπότε μείωσε σε 34-28 στο 15’, με χουκ από τον Χρυσικόπουλο. Στο 18’, ο Ρέι με τρίποντο, μείωσε και σε 37-34, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ, με 39-35.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ρυθμός έπεσε, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ο Δικέφαλος είχε δυσκολία στο να βρει σκοράρισμα, χάνοντας ακόμα και εύκολα σουτ. Αυτό, το εκμεταλλεύτηκαν οι Βέλγοι, που είχαν προβάδισμα με 7 πόντους διαφορά στο 25’, με σκορ 48-41 και στη συνέχεια, ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και συγκεκριμένα στο +9 (53-44 στο 27’). Συν τοις άλλοις, χάνονταν και πάρα πολλές βολές, αφού η Ένωση είχε μόλις 8/18 σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης. Τελικά, το σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν 55-50 εις βάρος της ΑΕΚ.

Η έλλειψη ενέργειας ήταν εμφανής και οι παίκτες της Βασίλισσας άρχισαν ακόμα πιο άσχημα, στην 4η περίοδο. Αντί να πέφτει η διαφορά, συνεχώς ανέβαινε και οι Βέλγοι έφτασαν μάλιστα και σε διψήφιο προβάδισμα, με σκορ 62-52 στο 32’. Τα πράγματα γίνονταν ακόμα πιο δύσκολα, όσο περνούσε η ώρα και στο 33’, η Ένωση έμεινε πίσω με 12 πόντους διαφορά στο 33’ (64-52). Ήταν εμφανές ότι δεν υπήρχαν δυνάμεις για αντεπίθεση και οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +14 (68-54 στο 36’). Η Βασίλισσα απλώς μείωσε σε 69-60 στο 38’, σε μία προσπάθεια για να μπει ξανά στο ματς, αλλά δεν ολοκληρώθηκε η αντεπίθεση, με το τελικό σκορ να είναι 73-61 κατά της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Βιατόρ-Βούλιτς-Σαχίν.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Κριστόφ Μπεγκίν): Μπραντς 2, Κλάσεν 7 (1). Βανβάιν 9 (1), Μπλάιγενμπεργκ, Ροζιέρ 2, Κεστελότ 9, Ντουντζίνσκι 11 (1), Φαλ-Φαγιέ 7, Ντονκόρ 12 (3) Ρούπνικ 14 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 13 (2), Τσάλμερς 7, Λάνγκφορντ 19 (3), Ματσιούλις 6, Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 3 (1), Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 5 (1), Γιαννόπουλος, Σλότερ 6, Γκραντ.

πηγή: aek365.com