Νέα από ΕλλάδαΠοδόσφαιρο

Ο Παναθηναϊκός έχει 5 στις 7 προκρίσεις από το 1980-81, μετά από ήττα με 1-0 στο Κύπελλο

Την 6η «επιστροφή» του ιστορικά σε νοκ-άουτ φάση Κυπέλλου, μετά από ήττα με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, θα επιδιώξει ο Παναθηναϊκός το απόγευμα  (17:15) στην καθοριστική ρεβάνς με τον ΠΑΣ Γιάννενα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Οι «πράσινοι» που ηττήθηκαν το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης (8/1) από τους Γιαννιώτες στους «Ζωσιμάδες» με το γκολ του Παμλίδη, μετρούν ως τώρα συνολικά πέντε προκρίσεις σε επτά περιπτώσεις που βρέθηκαν να κυνηγούν ανατροπή από ήττα με 1-0. Ένα ποσοστό 71,4%, που «χτίστηκε» από την περίοδο 1980-81, όταν άλλαξε πλέον τη δομή του, ο δεύτερος τη τάξει ποδοσφαιρικός θεσμός στη χώρα μας, εντάσσοντας στην εξέλιξη της διοργάνωσης κι αγώνες ρεβάνς.

Το πρώτο «πράσινο» σερί ανατροπών από ήττα 1-0, σημειώθηκε τη σεζόν 1981-82. Εις τριπλούν μάλιστα, καθότι ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και «γύρισε» τις ήττες του απ’ τον Ηρακλή (φάση των «16»), απ’ την Καστοριά (προημιτελικά) και απ’ τον ΠΑΟΚ (ημιτελικά).

Στις 24 Φεβρουαρίου 1982, το «τριφύλλι» επικράτησε του «γηραιού» στην παράταση με 3-1 (46′ Γαλάκος, 110′ Κουρόπουλος, 116′ Χαραλαμπίδης – 119′ Ορφανίδης πεν.) και πέρασε στους «8».

Εκεί ηττήθηκε από τους «γουναράδες» (Τσιρώνης το γκολ), όμως στη ρεβάνς θριάμβευσε με 3-0, χάρη στα γκολ των Ντόκεν (1′), Χαραλαμπίδη (25′, 79′ πεν.) και προκρίθηκε ξανά.

Στον ημιτελικό της περιόδου 1981-82, ο ΠΑΟΚ πήρε «κεφάλι» όταν νίκησε 1-0 με γκολ του Κούδα, αλλά και πάλι ο επαναληπτικός «βάφτηκε» στα… πράσινα απ’ τους συνήθεις «ύποπτους» Ντόκεν (51′) και Χαραλαμπίδη (89′).

Λίγες εβδομάδες αργότερα μάλιστα, ο Παναθηναϊκός σήκωσε και το Κύπελλο κόντρα στη Λάρισα με 1-0.

Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν δύο δεκαετίες, μέχρι την επόμενη, αντίστοιχη ανατροπή του Παναθηναϊκού. Τον Ιανουάριο του 2001 ο Πανιώνιος νίκησε με 1-0 στη Ν. Σμύρνη (β’ γύρος), όμως στη ρεβάνς οι «πράσινοι» ήταν σαρωτικοί, θριαμβεύοντας με το επιβλητικό 7-2 (11′, 67′ Μπασινάς, 14′, 36′, 52′ Βαζέχα, 63′ Νασιόπουλος, 86′ Κουτσουρές – 28′ Ιωάννου, 87′ Πρεζέ).

Ακολούθησε η πρώτη «πράσινη» αποτυχία, την περίοδο 2001-02. Στις 16 Ιανουαρίου 2002, ο Ηρακλής νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη για το γ’ γύρο. Στη ρεβάνς της Λεωφόρου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο σκορ με 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Κυριαζή (40′) και το τέρμα του Λυμπερόπουλου (43′), όμως στο 82′ ο Κεμπάντζε «πάγωσε» το «Απ. Νικολαΐδης», δίνοντας την πρόκριση στον «γηραιό».

Μια δωδεκαετία μετά (σεζόν 2013-14), ο Παναθηναϊκός έφτασε ως τα ημιτελικά και τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον ΟΦΗ, ο οποίος τον νίκησε 1-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης» (19 Μαρτίου) με το τέρμα του Παπάζογλου στο 69’. Στη ρεβάνς της Λεωφόρου (16 Απριλίου), οι «πράσινοι» βρήκαν γρήγορο γκολ με τον Αμπεΐντ στο 20’, όμως χρειάστηκε να φτάσουν στην παράταση για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό με σκορ 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Μάρκους Μπεργκ (96’, 115’). Κι αφού πρώτα ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Νούνιες στο 109’. Δέκα μέρες μετά ο Παναθηναϊκός έφτασε και στην κατάκτηση του Κυπέλλου (το τελευταίο τρόπαιο που έχει πανηγυρίσει), καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ στον τελικό με το εμφατικό 4-1.

Τελευταία παρόμοια «συνθήκη» για τους «πράσινους» υπήρξε στα περυσινά παιχνίδια με τη Λαμία, τον κακό του «δαίμονα» την τελευταία διετία στο Κύπελλο Ελλάδος. Στις 10 Ιανουαρίου 2019, οι «κυανόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 1-0 στην έδρα τους χάρη σε τέρμα του Μπαράλες στο 52’ με πέναλτι. Στη ρεβάνς της 24ης Ιανουαρίου 2019, το «τριφύλλι» έστειλε τη σειρά στην παράταση, χάρη στο γκολ του Εμμανουηλίδη στο 83’. Το 1-0 έμεινε και στο 30λεπτο, όμως η Λαμία ήταν εκείνη που… χαμογέλασε στο τέλος στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Χατζηγιοβάνης και Μακέντα σκόραραν, όμως Μελίσσας νίκησε τον Κάτσε από τα 11 μέτρα κι ο Κουρμπέλης δεν βρήκε στόχο. Την ίδια ώρα, οι Λαμιώτες ήταν απόλυτα εύστοχοι και πήραν τη μεγάλη πρόκριση στους «8», χάρη στις εκτελέσεις των Επστάιν, Μπουλουλή, Ρόμανικ και Καραμάνου.