ΠΑΣ ΛΑΜΙΑΠοδόσφαιρο

Το ΠΑΣ Λαμία – Άρης… και τα στατιστικά του αγώνα!(pic)

Οι αριθμοί λένε την αλήθεια...

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία ήρθε ισόπαλος με σκορ 2-2 απέναντι στον Άρη παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο για παραπάνω από 45λεπτά.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου εμφανίστηκε, διαβασμένη και άκρως επιθετική, με τον Χρήστο Αραβίδη να πετυχαίνει στο ντεμπούτο του 2 πολύ όμορφα γκολ!

Τώρα, αν δούμε το παιχνίδι καθαρά με βάση τα στατιστικά, αυτός που έπρεπε να φύγει με τη νίκη είναι η γηπεδούχος ομάδα, καθώς και τις περισσότερες φάσεις (τελικές) είχε αλλά και την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στις 13 τελικές έφτασε η ομάδα της Λαμίας, ενώ ο Άρης είχε μόλις 9 και τις περισσότερές του στο δεύτερο ημίχρονο!

Τρεις αποκρούσεις είχε ο Θεοδωρόπουλος, όσες είχε και ο Κουέστα με τους δύο τερματοφύλακες να κάνουν ότι είναι δυνατόν για να κρατήσουν το «0» στην άμυνά τους.

Έντεκα επεμβάσεις και 15 κλεψίματα οι παίκτες της Λαμίας, 8 και 14 αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι του Άρη.

Τέλος, ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία, είναι τα μόλις 27 λάθη σε 94 λεπτά αγώνα για τον ΠΑΣ Λαμία, κάτι που δείχνει πως η ομάδα έχει δουλέψει τα αδύνατά της σημεία και προσπαθεί να τα βελτιώσει!