Πίκρες για Ράπτορς και Ντόντσιτς

Οι πρωταθλητές έχασαν στην έδρα τους και ο Σλοβένος γκαρντ δεν γιόρτασε, όπως θα ήθελε, τα γενέθλιά του- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA...

Με βολή του Τέρι Ροζίερ, στα 2.1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Σάρλοτ Χόρνετς νίκησαν, εκτός έδρας, 99-96 τους Τορόντο Ράπτορς, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι Χόρνετς είχαν καταφέρει να αποκτήσουν διαφορά 17 πόντων, 27-44, με τους Ράπτορς να μειώνουν σε 41-52 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Χόρνετς είχαν το προβάδισμα και μετά το τέλος του τρίτου 12λεπτου, 66-73, αλλά 2:50 πριν το τέλος, οι Ράπτορς προηγήθηκαν, για πρώτη φορά, χάρη σε τρίποντο του Λάουρι, 90-89. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, για το 90-93, με τους γηπεδούχους να περνάνε, ξανά, μπροστά, 95-93, στα 1:14 πριν το τέλος. Το τρίποντο του Μπρίτζες έφερε τους Χόρνετς μπροστά, 95-96, με τη βολή του Λάουρι να φέρνει το ματς στα ίσια, 96-96, στα 52.8 δευτερόλεπτα.

Οι Ράπτορς είχαν δύο ευκαιρίες να περάσουν μπροστά, αλλά Πάουελ και Λάουρι αστόχησαν, ενώ, από την άλλη, ο Ροζίερ έβαλε τη μία βολή, για το 96-97. Ακολούθησαν άλλες δυο εύστοχες βολές, από τον Γκρέιχαμ, που διαμόρφωσαν το τελικό 96-99, αφού το σουτ τριών πόντων του Πάουελ δεν βρήκε στόχο.

Η αρχική πεντάδα των Χόρνετς τελείωσε με νταμπλ-νταμπλ, ο Ροζίερ έβαλε 18 πόντους, όσους και ο Ντεβόντε Γκρέιχαμ, με τους δυο τους να είναι οι πρώτοι σκόρερ της σπουδαίας νίκης των Χόρνετς.
Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ έβαλε 24 πόντους.

Ανήμερα των γενεθλίων του, έγινε 21 ετών, ο Λούκα Ντόντσιτς πικράθηκε, αφού οι Ντάλας Μάβερικς ηττήθηκαν στο Μαϊάμι, από τους Χιτ, με 126-118.

Για τέταρτη φορά, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, οι Μαϊάμι Χιτ πήραν διψήφια διαφορά και την έχασαν.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +8, 63-55, και στη τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 74-63. Όμως, με το σκορ στο 83-74, οι Μάβερικς αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους 14-2 και πέρασαν μπροστά, 85-88, πριν πάρουν διαφορά πέντε πόντων, 88-93, ενόψει τέταρτης περιόδου.

Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Χιτ αφυπνίστηκαν για τα καλά και με σερί 13-0 προηγήθηκαν 101-93, παίρνοντας το παιχνίδι υπό τον έλεγχό τους, έφτασαν και στο +14, επικρατώντας, τελικά, με 126-118.
Τρίτη νίκη, στα δέκα τελευταία ματς, για τους Χιτ, με την ομάδα του Μαϊάμι να έχει για πρώτο σκόρερ τον Τζίμι Μπάτλερ με 26 πόντους και να τον ακολουθεί ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 24 πόντους. Από 16 πόντους έβαλαν οι Γκόραν Ντράγκιτς και Κέντρικ Ναν.

Από τους Ντάλας Μάβερικς, ο Σεθ Κάρι κατέγραψε ρεκόρ καριέρας, με τους 33 πόντους που σημείωσε, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να βάζει 24 πόντους, μάζεψε και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 23 πόντους, μοιράζοντας και 10 ασίστ.

Για πρώτη φορά, από τις 5 Φεβρουαρίου, οι Ντιτρόιτ Πίστονς γεύτηκαν, ξανά, τη χαρά της νίκης, επικρατώντας 113-111 εκτός έδρας των Φίνιξ Σανς.

Με τους Πίστονς να προηγούνται 52-53 έληξε το πρώτο ημίχρονο και 2:37 πριν το φινάλε, η ομάδα του Ντιτρόιτ πήρε προβάδισμα 11 πόντων, 98-109. Οι Σανς μείωσαν, με σερί 7-0, σε 107-109, 1:01 πριν το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό, δυο καθοριστικά, όπως αποδείχθηκε, καλάθια του Ρόουζ έκαναν το 107-111, στα 40 δευτερόλεπτα, και με 1.9 να απομένει για το τέλος, το σκορ ήταν 111-113. Η μπάλα ήταν στα χέρια των παικτών των Πίστονς, εκείνοι την έχασαν και οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για το σουτ της νίκης, αλλά δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση, εντός χρόνου.

Ο… παλιός Ντέρικ Ρόουζ έβαλε 31 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ στη πρώτη νίκη, μετά από επτά παιχνίδια, των Πίστονς. Επίσης, Κρίστιαν Γουντ και Μπράντον Νάιτ έβαλαν από 19 πόντους, για λογαριασμό των νικητών.
Πρώτος σκόρερ των Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ με 26 πόντους.

Ένα ξέσπασμα στη τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Λος Άντζελες Κλίπερς να επικρατήσουν 132-103 των Ντένβερ Νάγκετς.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες ισόπαλες, 66-66, και τους Κλίπερς να ανεβάζουν στροφές, στη τρίτη περίοδο, με μπροστάρη τον Τζορτζ, που επέτρεψε στην ομάδα του να προηγηθεί 98-89. Ο ρυθμός των Κλίπερς δεν έπεσε στο τελευταίο 12λεπτο για να προκύψει το τελικό 132-103.
Ο Πολ Τζορτζ με 24 πόντους (6/8 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Καουάι Λέοναρντ να προσθέτει 19 πόντους.
Από τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με τον Άαρον Γκόρντον να κάνει το πρώτο triple-double της καριέρας του, οι Ορλάντο Μάτζικ κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, 136-125.
Ο δυναμικός φόργουορντ της ομάδας του Ορλάντο είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, με τον Ρος να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα πετυχαίνοντας 33 πόντους και τον Βούτσεβιτς να κάνει double-double με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Από τους φιλοξενούμενους, ο Ράσελ πέτυχε 28 πόντους, ενώ double-double έκανε ο Ερνανγκόμεθ με 18 ποντους και 13 ριμπάουντ.

Με έξι παίκτες διψήφιους και με πολύ παραγωγικό δεύτερο μέρος, οι Ατλάντα Χοκς πήραν ευρεία και άνετη νίκη απέναντι στους Νετς, 141-118, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μπρούκλιν σε τρίτη σερί ήττα.
Ο Κόλινς ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ έκανε και double-double με 33 πόντους και 13 ριμπάουντ, άλλους 26 πέτυχε ο Ρέντις, ενώ 22 είχε ο “διπλός” Γιανγκ που μοίαρσε και 14 ασίστ.
Από τους φιλοξενούμενους, 24 πόντους και 13 ασίστ είχε ο Ντίνγουιντι, από 18 είχαν οι Χάρις και ΛεΒέρτ, ενώ από 16 πέτυχαν οι Πρινς και Τεμπλ.

Στο Μέμφις, οι Σακραμέντο Κινγκς εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό δεύτερο 12λεπτο των Γκρίζλις, πήραν το προβάδισμα, 47-50 σκορ ημιχρόνου, και στο τέλος πήραν και τη νίκη, 104-101.
Για τους νικητές, ο Φοξ ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Τζάιλς, με τον Μπιέλιτσα να κάνει double-double έχοντας 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Οι Μέμφις Γκρίζλις είχαν τον Βαλαντσιούνας να μαζεύει 25 ριμπάουντ, τον Μπρουκς να πετυχαίνει 32 πόντους, αλλά, στο τέλος, δεν απέφυγαν την πέμπτη διαδοχική τους ήττα.

Με υπογραφή Ντόνοβαν Μίτσελ, οι Γιούτα Τζαζ επέστρεψαν στις νίκες, 129-119 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.
Ο γκαρντ της ομάδας της Γιούτα είχε 30 πόντους, όντας εύστοχος από την περίμετρο με 4/6 τρίποντα, όχι όμως και κοντά στο καλάθι, αφού ειχε 5/15 δίποντα. Άλλους 21 πόντους πέτυχε ο Μπογκντάνοβιτς, ενώ 20 προσέθεσε ο Κλάρκσον. Οι 71 πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο συνέβαλαν αποφασιστικά στην επικράτηση των Γιούτα Τζαζ
Από τους φιλοξενούμενους Γουίζαρντς, ο Μπιλ πέτυχε με 42 πόντους, ενώ είχε και 10 ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του, η οποία πήρε άλλους 16 πόντους απο τον Μπράιαντ και 15 από τον Χατσιμούρα.