Δώρο σε Άρη-ΟΦΗ από Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης νίκησε με 2-1 την Παναχαϊκή και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο Εργοτέλης έφτασε τους 23 πόντους σε 20 αγωνιστικές, προσπέρασε την Αναγέννηση Καρδίτσας και ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία, ενώ η Παναχαϊκή παρέμεινε στους 43 βαθμούς και στο -7, -5 από Άρη και ΟΦΗ, αντιστοίχως.

Οι παίκτες του Εργοτέλη είχαν ανοίξει το σκορ με τον Τζόρνταν Έφορντ, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια στο τρίτο λεπτό του αγώνα, ενώ οι Πατρινοί ισοφάρισαν προσωρινά με κεφαλιά του Παναγιώτη Μωραΐτη, ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα του Γιώργου Ντάσιου στο 42′, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Σπύρο Φουρλάνο στο 82′. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Ούγκο Κάιπερς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.