Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Νίκη δια χειρός Βούτσεβιτς για το Μαυροβούνιο

Το Μαυροβούνιο έβγαλε αντίδραση, μετά την ήττα από την Κροατία και με τον Νίκολα Βούτσεβιτς σε τρομερή κατάσταση πήρε το ροζ φύλλο με αντίπαλο την Τσεχία με 88-75.

Οι παίκτες του Τάνιεβιτς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 15 πόντους διαφορά (34-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα απλουστεύτηκαν με το τρίο Βούτσεβιτς-Ιβάνοβιτς-Ράις να δίνει λύσεις η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους (55-78). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τσεχία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για το τελικό 75-88.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς, ο οποίος κατέγραψε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να τον ακολουθεί, έχοντας 17 πόντους. Από τους Τσέχους κορυφαίου ήταν οι Άουντα με 14 και Σατοράνσκι με 13 πόντους και 11 ασσίστ.