Νίκησε και περιμένει Λαμία ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας στο Καρπενήσι, με σκόρερ τον κεντρικό μέσο Αλέξανδρο Νικολιά στο 9ο λεπτό.

Οι Ηπειρώτες, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Πέδρο Κόντε και με ορισμένους νεαρούς ποδοσφαιριστές στην βασική ενδεκάδα τους, ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον 24χρονο πρώην χαφ της ΑΕΚ, Αλέξανδρο Νικολιά, στο 9′. Οι Θεσσαλοί ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επανάληψη, με τους νεοαποκτηθέντες Σαχίτι και Φριούι στην επίθεση, ωστόσο δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε τελικά στην φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας με αντίπαλο την ΑΕΛ στο Καρπενήσι, με 1-0. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ακυρώθηκε τέρμα του Αλεξάνταρ Γκοΐκοβιτς, για επιθετικό φάουλ του 30χρονου Σέρβου κεντρικού αμυντικού των «Βυσσινί».

Οι βασικές ενδεκάδες των δύο αντιπάλων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Γώγος, Κακόγκα, Σιόντης, Λιάσος, Νικολιάς, Παπαδόπουλος, Γιάκος, Ξύδας

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Σουλούκος, Καρανίκας, Χούμπτσεβ, Μόρας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πέτροβιτς, Μόρσι, Ντέλετιτς