Σωκράτης Διούδης: Κυνηγώντας το μυθικό ρεκόρ του Οικονομόπουλου

Ο αγαπημένος του ήρωας στα κόμικ είναι ο Batman.

Ο αγαπημένος του ήρωας στα κόμικ είναι ο Batman. Εξ ου και το προσωνύμιο που του έχουν δώσει οι συμπαίκτες του στον Παναθηναϊκό απ’ το καλοκαίρι του 2017, όταν κι αποκτήθηκε από τον Άρη, αντί -μόλις- 150.000 ευρώ.

Κι ως… Batman, ο Σωκράτης Διούδης (περί ου ο λόγος), αρχίζει να… πετάει ολοένα και πιο ψηλά, αγώνα με τον αγώνα στην εφετινή Super League, κυνηγώντας… δειλά στην αρχή, αλλά πλέον με μεγαλύτερο «θράσος» από τις αρχές του 2021, το απόλυτο ρεκόρ απαραβίαστης εστίας επί ημερών Α’ Εθνικής/Super League, που το κατέχει ένα «πουλί»:

Ο σπουδαίος Τάκης Οικονομόπουλος, ο «μυθικός» τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, που κράτησε το «μηδέν» κάτω από τα γκολπόστ του σε 1.088 αγωνιστικά λεπτά την αγωνιστική περίοδο 1964/65 και κρατάει αυτή τη μοναδική επίδοση «δική» του μέχρι τις μέρες μας.

Ο τελευταίος που σκόραρε απέναντι στον Διούδη ήταν ο Νέλσον Ολιβέιρα της ΑΕΚ, στο 88ο λεπτό του νικηφόρου για τους «πράσινους» ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ (6 Δεκεμβρίου 2020). Έκτοτε ο 28χρονος γκολκίπερ κράτησε απαραβίαστη την εστία του τόσο στο δίλεπτο (καθαρού χρόνου) που μεσολάβησε μέχρι την «πράσινη» νίκη με 2-1, όσο και στα επόμενα 8 ματς πρωταθλήματος που οποία αγωνίστηκε.

Με μοναδικό «διάλειμμα» τον αγώνα της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ (20/12, 13η αγωνιστική), στον οποίο δεν έπαιξε λόγω του προβλήματος που αντιμετώπιζε στη μέση, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί την ύστατη ώρα κάτω από τα «πράσινα» γκολπόστ ο Βασίλης Ξενόπουλος. Συγκεκριμένα, ο Διούδης κράτησε «καθαρή» την εστία του στους αγώνες με:

-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0, εντός, 12 Δεκεμβρίου, 12η αγωνιστική.
-Αστέρα Τρίπολης 0-0, εντός, 3 Ιανουαρίου, 14η αγωνιστική.
-Απόλλωνα Σμύρνης 1-0, εκτός, 6 Ιανουαρίου, 15η αγωνιστική.
-ΑΕΛ 2-0, εντός, 10 Ιανουαρίου, 16η αγωνιστική.
-Άρη 1-0, εκτός, 17 Ιανουαρίου, 17η αγωνιστική.
-ΟΦΗ 2-0, εντός, 23 Ιανουαρίου, 18η αγωνιστική.
-Βόλο 2-0, εκτός, 27 Ιανουαρίου, 19η αγωνιστική.
-Λαμία 0-0, εντός, 30 Ιανουαρίου, 20ή αγωνιστική.

Επί της ουσίας έχει φτάσει σε «καθαρό» χρόνο -δίχως δηλαδή τις καθυστερήσεις, διότι με το συγκεκριμένο τρόπο προσμετρώνται συνολικά από τους στατιστικολόγους οι εν λόγω επιδόσεις- τα 722 αγωνιστικά λεπτά, δίχως να δεχθεί γκολ σε αγώνες πρωταθλήματος.

Κι απ’ το περασμένο Σάββατο (30/1) και τον αγώνα με τη Λαμία, ανέβηκε στην 8η θέση τη σχετικής λίστας επί ημερών Α’ Εθνικής/Super League, στην οποία «ηγείται» ο Τάκης Οικονομόπουλος με όσα σπουδαία έκανε πριν από 56 ολόκληρα χρόνια.

Ο Διούδης άφησε πίσω του στην 9η θέση τον Ούγγρο Μπάλας Μέγιερι, που «έγραψε» τη σεζόν 2011/12 715 λεπτά με τον Ολυμπιακό, στη 10η τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο, που είχε 706 αγωνιστικά λεπτά με τον Ολυμπιακό την αγωνιστική περίοδο 1999/00 κι εκτός δεκάδας πια τον Γιώργο Σιδηρόπουλο της ΑΕΚ, ο οποίος είχε 701 λεπτά τη σεζόν 1975/76.

Εφόσον ο διεθνής Έλληνας πορτιέρε κρατήσει το «μηδέν» και στο αποψινό (06/02, 19:30) παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, θα ανέβει άλλη μία θέση (812 λεπτά) προσπερνώντας τον Ανδρέα Γιαννιώτη (765) και θα φτάσει σε απόσταση… αναπνοής τον Κώστα Χαλκιά στην πρώτη εξάδα (817).

Και πλέον θα έχει μπροστά του την ευκαιρία για ακόμη υψηλότερες «πτήσεις» στο ντέρμπι της 14ης Φεβρουαρίου με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, για να «αγγίξει» στο… όριο την πρώτη τριάδα των Τάκη Οικονμόπουλου, Γιόζεφ Βάντσικ και Βασίλη Κωνσταντίνου. Όμως προς το παρόν έχει μπροστά του το Περιστέρι και τον Ατρόμητο.

Αν τώρα προστεθούν, στην όλη διαδικασία και οι καθυστερήσεις των αγώνων στους οποίους αγωνίστηκε ενώ «έχτιζε» το σερί του ο Διούδης (κάτι που πλέον μπορεί να γίνει λόγω τεχνολογίας και μετρήσεων, αλλά δεν ήταν εφικτό στις δεκαετίες πίσω από το 2000), ο συνολικός χρόνος «απαραβίαστης εστίας» του Σαλονικιού γκολκίπερ, φτάνει τα 774 λεπτά!

Συγκεκριμένα, από το τέρμα του Ολιβέιρα στο φινάλε του ντέρμπι με την ΑΕΚ (88’), ο Διούδης κράτησε ανέπαφη την εστία του: Στα 9’ που έμεναν με την «Ένωση», σε 94’ με τον ΠΑΣ Γιάννενα, σε 94’ με τον Αστέρα Τρίπολης, σε 99’ με τον Απόλλωνα Σμύρνης, σε 96’ με την ΑΕΛ, σε 96’ με τον Αρη, σε 94’ με τον ΟΦΗ, σε 95’ με το Βόλο και σε 97’ με τη Λαμία.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί ότι ο Διούδης έχει αγωνιστεί από το 2017, σε 94 επίσημα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας), έχοντας διατηρήσει το «μηδέν» (clean sheets) στα 39 εξ’ αυτών (τα 10 φέτος). Δηλαδή το ποσοστό του σε απαραβίαστες εστίες, φτάνει το εξαιρετικό για γκολκίπερ 41,5%!

ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΡΕΚΟΡ ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ/SUPER LEAGUE