ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Πέρασε από τα Γιάννινα ο Έσπερος Λαμίας!

Μία τεράστια εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Έσπερος Λαμίας, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας τον ΣΚ Ιωαννίνων.

Με σκορ 63-81 ο Έσπερος Λαμίας κέρδισε σε αγώνα εξ’αναβολής τον ΣΚ Ιωαννίνων.

Ακολουθεί ρεπορτάζ από το Stereabasket:

Ο Έσπερος Λαμίας έπαιξε για την ιστορία του και πήρε μεγάλο διπλό σε εξ αναβολής αγώνα μέσα στα Ιωάννινα, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 81-63 και επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Βόλο την Κυριακή!

Η ομάδα του Σοφογιάννη έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, ιδίως στο β’ ημίχρονο, όταν πήρε διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στο διπλό απέναντι σε μια ομάδα που ”καιγόταν” για τη νίκη.

Οι Λάππας και Πάππος, οδήγησαν τον Έσπερο επιθετικά, με τους Λαμιώτες να επιβεβαιώνουν πως διαθέτουν μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο πήγαιναν πόντο-πόντο στο ματς (38-38), με τον Έσπερο να δείχνει ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στη συνέχεια, φτάνοντας τη διαφορά στο +10 στο 30′ (49-59) ανοίγοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά στη συνέχεια για να φτάσει στο τελικό 63-81.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Μαραμής-Δολγύρας-Γεωργούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 38-38, 49-59, 63-81.

ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Βρασταμήνος, Χατζηαγοράκης, Τσατάλας 12 (2), Μαρτζούκος 2, Καραμπίνης 2, Κωνσταντινίδης 11, Πάντσιος 7 (2), Ξιούρας 11 (2), Σφουγγάρης 6, Σπηλιόπουλος 4 (1), Μπαρτζώκας 8.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Τσουκαλαδέλης): Ρούζιος 7 (1), Λάππας 24 (2), Τσεσμετζίδης 9 (2), Παπασπύρος, Φύκας, Πάππος 19 (1), Μπακόλιας, Τεπετίδης 9 (1), Νέστορας 6, Μαγγελάκης Αργύρης 5 (1), Ρίκος 2.

Πηγή: Stereabasket