Nations League: Βασικός και με ασίστ ο Σλίβκα! (vid)

Η Λιθουανία του Βικίντας Σλίβκα «έφυγε» με τη νίκη από τον Φάρο της Πορτογαλίας με 1-0 κόντρα στο Γιβραλτάρ, στο πρώτο ματς για τα μπαράζ παραμονής στην 3η κατηγορία του Nations League.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες, η Λιθουανία επικράτησε εκτός έδρας του Γιβραλτάρ με 1-0 στον Φάρο της Πορτογαλίας, στον πρώτο αγώνα για τα μπαράζ παραμονής στην 3η κατηγορία του Nations League.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του τερματοφύλακά τους, Ντέιλ Κόλινγκ, με αποτέλεσμα να αλλάξουν από νωρίς οι ισορροπίες και συγκεκριμένα από το 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, το γκολ που «χώρισε» τις δύο ομάδες πέτυχε για τη Λιθουανία ο Αρμάντας Κούτσις, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-0 στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Στο 71′ έμεινε με δέκα παίκτες και η Λιθουανία, λόγω της αποβολής του Εντβίνας Γκιρντβάινις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Βικίντας Σλίβκα της Λαμίας αγωνίστηκε ως βασικός με τη Λιθουανία, με τον 28χρονο κεντρικό μέσο να είναι μάλιστα από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές της εθνικής ομάδας του Εντγκάρας Γιανκάουσκας.

Ο επαναληπτικός στη Λιθουανία είναι προγραμματισμένος την επόμενη Τρίτη (26/3) και σε περίπτωση που το συνολικό σκορ είναι ίδιο και στους δύο αγώνες, θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει στην 3η κατηγορία, ενώ ο ηττημένος στην 4η.