Γκέλα πριν τoν ΠΑΟΚ για τον Άγιαξ (vid)

Στο 2-2 κόλλησε ο Άγιαξ στην έδρα της Φίτεσε στην πρεμιέρα του στο ολλανδικό πρωτάθλημα.

EREDIVISIE-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε-Άγιαξ: 2-2

(Μπέρο 13’, Μπαζούρ 55’-Φαν ντε Μπέεκ 30’, Τάντιτς 75’)

Γκέλα με το καλημέρα για τον Άγιαξ, που κόλλησε στο 2-2 στην έδρα της Φίτεσε, λίγες ημέρες πριν παίξει κόντρα στην ΠΑΟΚ.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με πλασέ του Μπέρο, που κόντραρε και σε σώματα αλλά στο 30’ ο Φαν ντε Μπέεκ με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 55ο λεπτό, ένας πρώην άσος του Άγιαξ, ο Ρίκι Μπαζούρ, έγραψε το 2-1 με σουτ μετά  από πανέμορφη ενέργεια. Όμως στο 75’ ο Φαν ντε Μπέεκ έβγαλε πανέμορφη κάθετη στον Τάντιτς που πλάσαρε για το 2-2. Στο 81’ ο Ντόλμπεργκ έχασε απίθανη ευκαιρία για τον «Αίαντα» και στο 85’ η Φίτεσε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπαζούρ. Ο Άγιαξ πίεσε από εκεί και πέρα αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Έμεν-Χρόνινχεν: 0-1

(Χρούστιτς 87’)

Λύτρωση στο τέλος για την Χρόνινχεν που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Έμεν κι έκανε ιδανική πρεμιέρα. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Χρούστιτς στο 87ο λεπτό.