Κατέρρευσαν οι Μπακς, μια νίκη από την πρόκριση οι Χιτ

Οι Μπακς από το +14 στα τέλη της τρίτης περιόδου έπαθαν μπλακ άουτ και οι Χιτ με φοβερό Μπάτλερ στην τελευταία περίοδο έφτασαν στο 3-0.

Ούτε τώρα οι Μπακς! Αν και έφτασαν να προηγούνται με +14 στα τέλη της τρίτης περιόδου, είδαν το Μαϊάμι να κυριαρχεί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο (40-13) και νικώντας με 115-100 να φτάνει στο 3-0 και μια νίκη από τους τελικούς της Ανατολής. Καμία ομάδα στην ιστορία των playoffs δεν έχει επιστρέψει από το 0-3.

Κακός στο πρώτο ημίχρονο, αισθητά βελτιωμένος αλλά… μόνος στο δεύτερο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (7/12 βολές, 7/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη σε 35 λεπτά. Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 22 και ο Κρις Μίντλετον 18 για το Μιλγουόκι, αλλά εξαφανίστηκαν όταν η μπάλα «έκαιγε».

Ο Τζίμι Μπάτλερ, που ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο, πήρε «φωτιά» στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τους Χιτ με 30 πόντους (17 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ενώ όλοι οι Μπακς είχαν 13), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Τζέι Κράουντερ και 15 ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Το Game 4 είναι την Κυριακή στις 22:30 (ώρα Ελλάδας).

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι να μείνουν ζωντανοί. Παρότι οι χώροι για τον Γιάννη ήταν και πάλι περιορισμένοι και εκείνος καθόλου «ζεστός», χάρη στα καλά ποσοστά ευστοχίας είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου (8-15, 16-22). Στη δεύτερη περίοδο έφτασαν και σε διψήφια διαφορά, 41-51, με τους Λόπεζ και Μίντλετον να δείχνουν το δρόμο. Το Μαϊάμι με τους Μπάτλερ και Ντράγκιτς εκτός ρυθμού είδαν τους Ιγκουοντάλα, Αντεμπάγιο και Ντράγκιτς να φορτώνονται με τρία φάουλ. Έτσι παρότι ο Greek Freak έκλεισε το ημίχρονο με μόλις 7 πόντους και κακά ποσοστά (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/8 βολές), το Μιλγουόκι πήγε στα αποδυτήρια με +7, 50-57.

Ένα ξέσπασμα του Μπάτλερ οδήγησε τους Χιτ σε ένα 10-0 και στην προσπέραση (67-66), αλλά η αντίδραση των «ελαφιών» ήταν δυναμική. Με τον Αντετοκούνμπο να αφυπνίζεται επιθετικά οι Μπακς όχι απλώς ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν μέχρι και στο +14 (73-87). Ο Μπάτλερ δεν το’ βαλε κάτω και με διαδοχικά καλάθια οδήγησε το Μαϊάμι στην ανατροπή (96-93) στα μισά της τελευταίας περιόδου. Το Μιλγουόκι έδειξε να βρίσκεται σε πανικό, με κάκιστες επιλογές και οι Χιτ με την αυτοπεποίθηση του ηγέτη τους έφτασαν στη νίκη κερδίζοντας την τελευταία περίοδο με 40-13.

Δωδεκάλεπτα: 29-30, 50-57, 75-87, 100-115

πηγή: Sport-FM