Σαρωτικοί οι Λέικερς, «σκούπισαν» οι Χιτ

Οι Λέικερς έφτασαν στο 3-1 κερδίζοντας εμφατικά τους Μπλέιζερς. Προκρίθηκαν και περιμένουν Μπακς οι Χιτ.

Οι Λέικερς ξέκοψαν τα αστεία.

Με την πιο πειστική τους εμφάνιση μέχρι τώρα στα playoffs και φορώντας φανέλες στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ που την Κυριακή θα γινόταν 42 ετών, συνέτριψαν 135-115 τους Μπλέιζερς και κερδίζοντας τρίτο ματς στη σειρά έφτασαν στο 3-1.

Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο (43-25) και στο ημίχρονο έφτασε να έχει ήδη «καθαρίσει» το ματς με 80-51.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν πάλι «καυτός» με 30 πόντους (10/12 σουτ), 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ χωρίς να χρειαστεί να παίξει πάνω από 28 λεπτά, ενώ για μόνο 18 λεπτά αγωνίστηκε ο Άντονι Ντέιβις που είχε ισάριθμους πόντους και προτιμήθηκε να μην συνεχίσει μετά από κάποιους μυϊκούς σπασμούς στη μέση.

Το Πόρτλαντ ήταν απογοητευτικό στην άμυνα και με τον Ντέμιαν Λίλαρντ να μένει στους 11 πόντους προτού αποχωρήσει με ενοχλήσεις στο γόνατο στο τρίτο δωδεκάλεπτο και τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ στους 18 αλλά με 5/13 σουτ, δεν μπορούσε να περιμένει περισσότερα. Διασώθηκε ο Γιουσούφ Νούρκιτς με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το Game 5 θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:00 ώρα Ελλάδας).

Δωδεκάλεπτα: 25-43, 51-80, 77-112, 115-135

Οι Χιτ επικράτησαν 99-87 των Πέισερς και με «σκούπα», 4-0, πέρασαν στα ημιτελικά της Ανατολής, όπου όλα δείχνουν πως θα αντιμετωπίσουν τους Μπακς. Παρότι ο Τζίμι Μπάτλερ αποχώρησε στην πρώτη περίοδο με ενοχλήσεις στον ώμο και επέστρεψε στο τρίτο δωδεκάλεπτο μένοντας στους 6 πόντους σε 23 λεπτά, η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 23 πόντους, ο Τάιλερ Χίρο 16, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε ένα ακόμη «γεμάτο» ματς με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Βίκτορ Ολαντίπο με 25 πόντους δεν μπορούσε να επεκτείνει τη σεζόν για την Ιντιάνα, που πήρε μόλις 3 πόντους από τον πάγκο της έναντι 41 του Μαϊάμι. Καλός από τους ηττημένους ήταν και ο Μάιλς Τέρνερ με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 τάπες.

Δωδεκάλεπτα: 21-22, 48-42, 70-62, 99-87

πηγή:Sport-Fm