«Άσφαιρη» στην πρεμιέρα η Ρεάλ στο Σαν Σεμπαστιάν

Η πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης «σκόνταψε» στο «Σαν Σεμπαστιάν», στην πρεμιέρα της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι «μερένχες» απέσπασαν 0-0 από την Σοσιεδάδ, η οποία μετά από 2 αγωνιστικές μετρά ισάριθμες ισοπαλίες.

Το 2Χ2 στο ξεκίνημα της LaLiga έκαναν Μπέτις και Γρανάδα, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους απέναντι σε Βαγιαδολίδ και Αλαβές αντίστοιχα.

Εννέα λεπτά στο ξεκίνημα του ματς αρκούσαν στην Μπέτις για να «καθαρίσει» την αναμέτρηση με την Βαγιαδολίδ (2-0) και να διατηρήσει το απόλυτο στο ξεκίνημα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Γρανάδα δυσκολεύτηκε πολύ στο «Νουέβο Λος Κάρμενς» όπου τελικά επιβλήθηκε της Αλαβές με 2-1, με την Ντεπορτίβο να μην έχει ακόμη ούτε βαθμό μετά από 2 αγωνιστικές.

Η εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Οσασούνα δεν επηρέασε αρνητικά την Κάντιθ, η οποία πέτυχε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων» με 2-0 επί της Ουέσκα στο «Ελ Αλκοράθ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της LaLiga.

Το ντεμπούτου του Δημήτρη Σιόβα με την φανέλα της Ουέσκα (προερχόταν από εκτός έδρας ισοπαλία με την Βιγιαρεάλ) δε συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός έπαιξε σε όλο το 90λεπτο και είδε την κίτρινη κάρτα στο 76ο λεπτό, για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του.