«Ποδαρικό» με νίκη η Γιουβε

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με άνετη νίκη τη σεζόν στη Serie A με στόχο την υπεράσπιση του τίτλου της, αφού επικράτησε στο Τορίνο 3-0 της Σαμπντόρια.

Έχοντας την κατοχή της μπάλας πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και μάλιστα ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 13΄ με τον 20χρονο Σουηδό Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, ενώ το 2-0 έκανε ο Λεονάρντο Μπονούτσι στο 78΄ και το 3-0 στο 88΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Σασουόλο και Κάλιαρι μοιράστηκαν βαθμούς και τέρματα στο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με την Κάλιαρι να προηγείται στο 77΄ με τον Σιμεόνε και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 87΄με τον Μπουραμπιά.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης αγωνίστηκε με την Κάλιαρι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στη Σασουόλο ο Γιώργος Κυριακόπουλος πήρε τη θέση του Ροτζέριο στο 61΄.

Εμφατική εκκίνηση πραγματοποίησε η Τζένοα, καθώς επιβλήθηκε στο «Λουίτζι Φεράρις» της νεοφώτιστης Κροτόνε με 4-1. Οι Γενοβέζοι έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 3-1, θέτοντας τις βάσεις της επικράτησης.

Οι «ροσομπλού» μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά προηγούνταν ήδη 2-0, με τα γκολ των Ματία Ντέστρο και Γκόραν Πάντεφ. Ο Εμανουέλ Ριβιέρ έδωσε κάποιες ελπίδες στους «Πυθαγόρειους» από την Καλαβρία, μειώνοντας στο 28΄, αλλά η απάντηση από τον Ντάβιντε Τζαπακόστα έξι λεπτά αργότερα σήμανε το τέλος της προσπάθειας για τους φιλοξενούμενους.