Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Πήρε τη νίκη που ήθελε ο Καναδάς… αλλά αποκλείστηκε!

Παρθενική νίκη για τον Καναδά ο οποίος όμως αποκλείστηκε από το παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Κίνας.

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΚΑΝΑΔΑΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 82-60

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καναδάς βελτίωσε τα ποσοστά του στο τρίποντο και κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο Μουντομπάσκετ 2019, επικρατώντας 82-60 της Σενεγάλης. Ωστόσο, πρόκειται για νίκη γοήτρου, αφού οι Καναδοί δεν θα είναι στη φάση των “16”.

Τα 4/19 τρίποντα του Καναδά, στο πρώτο ημίχρονο, επέτρεψαν στη Σενεγάλη να είναι σε απόσταση βολής (33-32), την ώρα που οι παίκτες του Νικς Νερς δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν ούτε το γεγονός πως είχαν διψήφιο αριθμό (10) επιθετικών ριμπάουντ.
Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Καναδά παρουσιάστηκαν αρκετά πιο εύστοχοι, έβαλαν 5/11 σουτ τριών πόντων στα επόμενα δώδεκα λεπτά και το +1 του ημιχρόνου έγινε +16 (62-46) στο 32ο λεπτό του αγώνα. Από εκεί και πέρα όλα ήταν θέμα… χρόνου, με τον Καναδά να σπάει το ρόδι και να παίρνει τη νίκη γοήτρου που ήθελε στην αυλαία της πρώτης φάσης.

Βέβαια, αυτό δεν αλλάζει την ιστορία του στη διοργάνωση, αφού -μαζί με τη Σενεγάλη- θα δώσει αγώνες κατάταξης από εδώ και πέρα για τις θέσεις 17 έως 32.

Για τον Καναδά, κορυφαίος παίκτης ο Κόρι Τζόζεφ. Στα 29:38 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 24 πόντους (με 6/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα. Ο Μοχάμεντ Φαγέ με 14 πόντους ξεχώρισε από τη Σενεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-32, 59-46, 82-60.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Μπιρτς 6 (10 ριμπάουντ), Έτζιμ 11 (8 ριμπάουντ), Χέσλιπ 6 (1/5 τρίποντα), Τζόζεφ 24 (3), Κατζάμι – Κιν 3 (1), Κλάσεν 2 (5 ριμπάουντ), Μόργκαν 3 (1), Νέμπχαρντ 5 (1), Πάνγκος 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκραμπ Τ. 1, Σκραμπ Φ. 3 (1), Γουίλτζερ 5 (1/7 τρίποντα).

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Γκιαγιέ): Νταλμέιδα 7 (1/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντιόπ, Φαγιέ 14 (3/9 τρίποντα), Εντιαγέ 3, Εντούρ 9 (3/9 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 λάθη), Εντογιέ Γ. 7, Εντογιέ Μ. 1, Σαμπέ 10 (2/8 τρίποντα), Τιάμ 4, Τουρέ 5 (1).