Το θρίλερ της χρονιάς! Η Μίλαν προκρίθηκε μετά από 24 πέναλτι, όλα ένα κι’ ένα! (vid)

Η Μίλαν χρειάστηκε ένα πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (2-2) και μερικές δεκάδες εκτελέσεις στη ρουλέτα για να αποκλείσει τη Ρίο Αβε και να μπει στους ομίλους.

Οι Rossoneri παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές από τον Στέφανο Πιόλι και έκαναν κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, όμως με τρομερό σουτ του Αλέξις Σαλεμάκερς στην επανάληψη, φάνηκε ότι εξασφαλίζουν την παρουσία στους ομίλους. Στα θρίλερ, η ανατροπή δεδομένων έρχεται όταν όλα νομίζεις οτι πάνε καλά…

Με γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Ζεράλδες, η Ρίο Αβε έστειλε το ματς στην παράταση και στο πρώτο λεπτό αυτής πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ζέλσον (2-1).

Στο 120’ η Μίλαν πήρε πέναλτι για καθαρό χέρι, ο Τσαλχάνογλου ισοφάρισε (2-2) για να ακολουθήσει μια ατέλειωτη ψυχοφθόρος διαδικασία. Σε αυτή, χρειάστηκαν 24 εκτελέσεις για να κριθεί η πρόκριση, με τους Πορτογάλους να έχουν τρεις ευκαιρίες να περάσουν αλλά να τις χάνουν όλες.

πηγή: repress.gr