Αγχώθηκε στο τέλος αλλά νίκησε!

Στη νίκη με 81-78 έφτασε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ Κ18 κόντρα στην αντίστοιχη της Φινλανδίας για λογαριασμό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Σλοβακίας.

Η “γαλανόλευκη” μπήκε πολύ καλά κι έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγούνταν με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Εθνικής μας συνέχισαν το ίδιο καλά φτάνοντας μάλιστα το σκορ στο +10 (33-23 16′) με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 46-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική Φινλανδίας άρχισε να εμφανίζει καλύτερο πρόσωπο, με πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζάκη ο οποίος πραγματοποίησε ένα πολύ καλό παιχνίδι διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ με 58-52.

Στην τελευταία περίοδο οι διεθνείς μας έμοιαζαν να μην πατούν τόσο καλά στο παρκέ γι αυτό η Φινλανδία έφτασε στο -3 (62-59) με τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου όμως να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να φτάνουν στη νίκη με 81-78.

Επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας κόντρα στη Λιθουανία αύριο στις 21:15 όπου αν κερδίσει κατακτά την πρώτη θέση στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78