Νέα γκέλα η Λίβερπουλ, “τυφώνας” η Σίτι

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέρασε δια περιπάτου από την έδρα της Γουότφορντ , επικρατώντας με 0-6.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 31’. Ο Ζέσους στο 37’ έκανε το 0-3 για τη Σίτι, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία, υποστηρίζοντας πως τα γκολ των Αγκουέρο και Ζέσουν ήταν οφσάιντ.

Στην επανάληψη οι «πολίτες» πέτυχαν κι άλλα γκολ με τους Οταμέντι στο 63’, ξανά Αγκουέρο στο 81’ και τον Στέρλινγκ στο 89’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Την ίδια ώρα η Λίβερπουλ, σπαταλώντας σωρεία ευκαιριών “κόλλησε” στο 1-1 με αντίπαλο την Μπέρνλι στο “‘Αντφιλντ”.

Οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” το Άνφιλντ με τον Άρφιλντ στο 27’, ωστόσο ο Σαλάχ απάντησε τρία λεπτά αργότερα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ακολούθησε η μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά οι παίκτες του Κλοπ δεν μπορούσαν να νικήσουν με τίποτα τον Πόουπ.

Η φάση που καθόρισε το αποτέλεσμα έγινε στο 90ο λεπτό με τον διαιτητή να αρνείται πέναλτι σε ανατροπή του Σαλάχ στην περιοχή.