Ήττα στην παράταση ο Άρης

Ο Άρης ηττήθηκε με 72-65 από την Μπεσίκτας και έτσι η πρόκριση στη Basketball Champions League απομακρύνεται.

Παρά τα πολλά του προβλήματα, ο Άρης το πάλεψε απέναντι στην Μπεσίκτας, αλλά «λύγισε» (72-65) στην παράταση και έτσι η πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League έγινε εξαιρετικά δύσκολη.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 1-5, στην συνέχεια ο Άρης πέρασε μπροστά (8-5) και ο Μπελ έκανε το 12-7. Ο Ντουβιέ διαμόρφωσε το 14-9 ενώ το 16-10 έγινε από τον Μούρτο. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 18-14, ο Μούρτος έγραψε το 20-14 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-17 (ο Μπελ είχε επτά πόντους και ο Στρόμπερι οχτώ).

Ο Προύιτ στην λήξη της επίθεσης του Άρη πέτυχε ένα… τρελό (και δύσκολο) τρίποντο (23-17), η Μπεσίκτας ισοφάρισε (23-23) ενώ το σερί των Τούρκων μεγάλωσε κι άλλο (23-25 με σερί 0-8). Ο Φλιώνης ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (25-25) και ο Μάρας ευστόχησε σε δίποντο (29-25). Στο 20′ το σκορ ήταν 29-28, με τον Άρη να έχει παράπονα από την διαιτησία (οι διαιτητές αποδοκιμάστηκαν από τον κόσμο).

Ο Μάρας έκανε το 31-30, στο 31-32 ακολούθησε τεχνική ποινή κατά του Παναγιώτη Γιαννάκη διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές και έτσι η Μπεσίκτας πήρε ένα +5 (31-36). Ο Άρης βρέθηκε στο -2 (34-36), στο 27′ ο Μποχωρίδης μείωσε σε 36-37 ενώ ο Μπελ έκανε το 40-41. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Θεσσαλονικείς έχαναν με 42-46 (30′).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα επτά πόντων (42-49), ο Μάρας “ψαλίδισε” την διαφορά (47-49) ενώ στο 47-51 υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες (ο κόσμος του Άρη ήταν έξαλλος) καθώς ο Μποχωρίδης χρεώθηκε με φάουλ μετά από κόψιμο που έκανε (47-52). Μετέπειτα έγινε το 47-54, ο Μπελ ευστόχησε για τρεις (50-54) και ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 52-54.

Ο Μπελ (18 πόντους) έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (55-54 λίγο μετά το 35′), ο Φλιώνης “χτύπησε” από τα 6.75 (58-56 στο 38′) και ακολούθησε τρίποντο για την Μπεσίκτας (58-59). Στα 13” πριν το τέλος ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ (ευστόχησε στην μία βολή και έκανε το 59-59), ο Ανταμς στα 6” χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, οι “κίτρινοι” έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Στρόμπερι έκλεψε αλλά αστόχησε από μακριά με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση (59-59).

Στο 42′ διαμορφώθηκε το 59-60, ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα και έτσι η Μπεσίκτας ξέφυγε με επτά πόντους (59-66). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (59-68), ο Μποχωρίδης μείωσε σε 62-68 και ο Μάρας σε 65-70 αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να “πλησιάσει” κι άλλο και έχασε με 65-72.

Δεκάλεπτα: 20-17, 29-28, 42-46, 59-59 (κ.α.), 65-72.