Παναθηναϊκός: Ψάχνει την πρώτη νίκη στη Λαμία 52 χρόνια μετά (pics)!

Ο ΠΑΣ Λαμία, ο «κακός δαίμονας» του Παναθηναϊκού. #SuperLeague1 #ΠΑΣΛαμία #Φθιώτιδα #αθλητικά_νέα #Football #Στερεά_Ελλάδα #μία_πόλη_μία_ομάδα #LamiaSports

Το τριφύλλι ευελπιστεί να κάνει νέα αρχή στη Λαμία όπου έχει νικήσει μόνο μία φορά στην ιστορία του το 1968 κι αυτή με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης σε ματς κυπέλλου!

Μονόδρομος είναι η νίκη για τον Παναθηναϊκό στο σαββατιάτικο (19:30) εκτός έδρας ματς με τη Λαμία προκειμένου να κάνει σεφτέ στα επιτυχημένα αποτελέσματα και κατ’ επέκταση μία νέα αρχή στο πρωτάθλημα.

Το τριφύλλι καλείται να ξεπεράσει τις αναποδιές που του έχουν παρουσιαστεί, αλλά και να διορθώσει τα ουκ ολίγα κακώς κείμενα που έχει παρουσιάσει στο ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής περιόδου, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αποτελεί… παραδοσιακά τον κακό του δαίμονα.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να νικήσει στη Λαμία την ομώνυμη ομάδα μία φορά στην ιστορία του, πριν από 52 χρόνια!

Κι αυτή η νίκη των πράσινων είχε επιτευχθεί διά πυρός και σιδήρου καθώς οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες στην κανονική διάρκεια του ματς (1-1), με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του αξεπέραστου Μίμη Δομάζου στο τελευταίο λεπτό (90′) της κανονικής διάρκειας.

Το οξύμωρο είναι ότι η Λαμία είχε ανοίξει το σκορ στο ίδιο λεπτό (90′), λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα από το γκολ του «στρατηγού» με τον Παναγιώτη Καρανικόλα.

Κατόπιν το τριφύλλι σκόραρε ένα ακόμη γκολ με τον Σταμάτη Βουρδαμή στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (120′) και πήρε την πρόκριση.

Το ματς ήταν στο πλαίσιο της φάσης των 32 του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς η Λαμία ανέβηκε για πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία της χώρας τη σεζόν 2017-2018.

Στην επαγγελματική περίοδο, ο Παναθηναϊκός έχει φιλοξενηθεί στη Λαμία πέντε φορές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τους γηπεδούχους να έχουν νικήσει τις τρεις ενώ δύο ματς έχουν έρθει ισόπαλα με το ίδιο σκορ (1-1).