«Απόδραση» από το «Ρενάτο Νταλάρα» για τη Νάπολι

Η Νάπολι με τέρμα του Βίκτορ Οσιμέν επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μπολόνια και ανέβηκε στην 3η θέση.

Μετά την ήττα από την Σασουόλο η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες, καθώς έφυγε με το διπλό από το Stadio Renato Dall’Ara.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Βίκτορ Οσιμέν, με ωραία κεφαλιά έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Λοζάνο στο 23ο λεπτό. Η Μπολόνια δεν κατάφερε να δημιουργήσει στο πρώτο μέρος με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Κουλιμπαλί σκόραρε για τους φιλοξενούμενους στο 50ο λεπτό, ωστόσο το VAR έσωσε την ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς καθώς ακύρωσε το τέρμα για φάουλ.

Στα τελεύταια λεπτά η Μπολόνια είχε διαδοχικές καλές στιγμές με τους Σοριάνο και Παλάσιος (86′,87′) αλλά ο εξαιρετικός Οσπίνα κράτησε το μηδέν για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο που πλέον βρίσκεται στην 3η θέση της Serie A me 13 βαθμούς.