Με περίπατο η Φενέρμπαχτσε στο Final Four

Κέρδισε και το game 4 με την Φενέρμπαχτσε με 82-99…

EUROLEAGUE playoffs:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ-ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 82-99

Η Φενέρμπαχτσε ήταν η νικήτρια και του game 4 στο Κάουνας με αντίπαλο την Ζαλγκίρις την οποία κέρδισε εύκολα με 82-99. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έτσι με σκορ 3-1 τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στο FINAL 4 εκεί που είναι ήδη η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψαν στιγμή στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω στο ματς από να ακολουθούν στο σκορ.

Μόνο στην δεύτερη περίοδο  στους 8 η Ζαλγκίρις αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ πάτησε και πάλι το γκάζι και έφτασε σε μια ακόμα νικη. Εκπληκτικός ο Ντίξον με 23 πόντους (4/5 δίποντα και 5/5 τρίποντα) και double-double o Σλούκας (15π., 10ριμπ.).

Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 15/22 τρίποντα και 22/31 δίποντα! Ντέιβις (25 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ουότερς (18 πόντοι) πάλεψαν από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που έπεσε μαχόμενη και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους της.

Τα δεκάλεπτα:16-30, 41-49, 61-72, 82-99

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 11 (1), Μέλι 6, Μαχμούτογλου (6 (1), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκούντουρις 11 (3), Βέσελι 12 (6 ασίστ), Γκιουλέρ, Ντίξον 25 (5/5 τρίποντα), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 9 (3).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους):  Ντέιβις 25 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουτν), Τόμπσον 2, Γουόλτερς 18 (2), Γουόλκαπ 6, Βέστερμαν 5 (1), Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 7 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 7 (1), Ουλανόβας 4.