Κουμάντο στην πόλη κάνει η Τζένοα

Οι «ροσομπλού» νίκησαν 3-1 με ανατροπή τη Σαμπντόρια στο ντέρμπι της Γένοβας και προκρίθηκαν στους «16» του Κόπα Ιτάλια.

Αφεντικό της Γένοβας είναι από σήμερα η Τζένοα. Κάνοντας ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και ανατρέποντας το σε βάρος της σκορ, η ομάδα του Ρολάντο Μαράν νίκησε με 3-1 τη Σαμπντόρια στο ντέρμπι της πόλης και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κόπα Ιτάλια, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους στο Τορίνο, σε νοκ άουτ παιχνίδι.

Η Σαμπντόρια είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και αφού προειδοποίησε κάποιες φορές, εντέλει προηγήθηκε στο 18’ με σουτ του Βέρε. Η αντίδραση της Τζένοα ήρθε στο 28’ με κεφαλιά του Γκολντανίγκα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν άλλη ιστορία. Η Τζένοα ήταν άκρως αποτελεσματική και «έφερε τούμπα» την κατάσταση μέσα σε 12 λεπτά. Στο 60’ ο Σκαμάκα ισοφάρισε σε 1-1, οχτώ λεπτά αργότερα ο Λεράγκερ έκανε την ανατροπή και στο 72’ ο Σκαμάκα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, πίεσαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι «ροσομπλού» πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση.

Άλλο ένα εισιτήριο τσέκαρε η Τορίνο, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Βίρτους Εντέλα. Στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μίλαν. Η «γκρανάτα» χρειάστηκε τρία λεπτά για να… καθαρίσει το ματς. Στο 28’ προηγήθηκε με τον Τζάτζα και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπονατσόλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.