Νέα από ΕλλάδαΠοδόσφαιρο

Η ΑΕΛ για τους βαθμούς… ο Άρης για την πρωτιά!

Τον Άρη θα υποδεχθεί σήμερα η ΑΕΛ στο πλαίσιο εξ΄αναβολής αναμέτρησης της 6ης αγωνιστικής.

Ο τελευταίος μήνας του 2020 ξεκινά για το πρωτάθλημα Super League Interwetten με μια εκκρεμότητα από την 6η αγωνιστική.

Η ΑΕΛ τέσσερις μέρες μετά την ισοπαλία με τον Ατρόμητο παίζει πάλι στο Αλκαζάρ, αυτή τη φορά με τον Άρη, που γνώρισε την πρώτη του ήττα από τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας διεξάγεται στην ίδια ημερομηνία που ο Άρης νίκησε για τελευταία φορά στη Λάρισα, πριν από 30 ακριβώς χρόνια!

Η ΑΕΛ
Δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Ατρόμητο και έτσι παραμένει με μια νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή που πέτυχε στα Γιάννενα πριν από ένα μήνα.

Έπαιξε μετά από 40 μέρες στην έδρα της και τώρα θα παίξει δεύτερη φορά σε πέντε μέρες.

Η ΑΕΛ δεν έχει κερδίσει εντός έδρας στα τρία παιχνίδια της σεζόν, έχοντας ισοπαλίες με Παναθηναϊκό και Ατρόμητο και ήττα από Αστέρα Τρίπολης.

Συμπλήρωσε πέντε αγώνες χωρίς νίκη. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της ήταν στο ΑΕΛ FC Αρένα στις 22 Ιουνίου επί του Βόλου.

Με τον Ατρόμητο δεν σκόραρε, αφού είχε πετύχει από ένα γκολ σε κάθε ένα από τα τρία προηγούμενα παιχνίδια στο Αλκαζάρ, αλλά και πρώτη φορά κράτησε το «μηδέν» εκεί.

Βέβαια το «μηδέν» το κράτησε η ΑΕΛ και για πρώτη φορά σε όλο το πρωτάθλημα, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα επτά παιχνίδια της,

Έχει μόλις μια νίκη στα οκτώ φετινά της παιχνίδια, αυτή στα Γιάννενα, που είναι και η μοναδική στα 12 τελευταία της.
Έχει πετύχει έξι γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα 12 τελευταία, μετά τη νίκη της επί του Βόλου. Μέσα στο 2020 έχει προηγηθεί μόνο μια φορά στο πρώτο ημίχρονο αγώνα, την 1η Μαρτίου εναντίον του Αστέρα Τρίπολης, όταν νίκησε 3-0, με όλα τα γκολ από το πρώτο ημίχρονο!

Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ ο Τιμ Σπαρβ πέτυχε το έκτο γκολ της ΑΕΛ, αλλά πρώτο με σουτ. Ως τότε η ομάδα είχε τέσσερα γκολ με κεφαλιά, οι τρεις από τον Πινακά, και ένα με πέναλτι.
Θα έχει για δεύτερο παιχνίδι στον πάγκο της τον Γιάννη Τάτση.

12.12.2020: ΑΕΛ – ΟΦΗ
Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Πινακάς 4, Σπαρβ κλαι Μούζεκ από ένα.

Ο Άρης
Το αήττητο  του Άρη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος έμεινε στους επτά αγώνες και ο Ολυμπιακός δεν του επέτρεψε να ισοφαρίσει το ρεκόρ στην ιστορία του, που είναι οκτώ.

Ο Άρης έπεσε από την κορυφή, που συγκατοικούσε με τον Ολυμπιακό και τώρα ισοβαθμεί με την ΑΕΚ.

Τώρα έχει την ευκαιρία να ξαναβρεθεί στην κορυφή, έστω με παιχνίδι περισσότερο από τον Ολυμπιακό, αν περάσει νικηφόρα από τη Λάρισα.

Ο Άρης έχει μέχρι τώρα το απόλυτο εκτός έδρας, με τρεις νίκες, όλες 1-0, με Βόλο, Παναθηναϊκό και Παναιτωλικό, και όλες από το πρώτο ημίχρονο.

Επεκτείνοντας πέρσι δεν έχει δεχτεί γκολ στα πέντε τελευταία εκτός έδρας και είναι φυσικά αήττητος. Έχει να χάσει και να δεχτεί γκολ από την 1ηΙουλίου, 2-0 από τον Παναθηναϊκό.

Ανεξάρτητα έδρας λοιπόν έχει πλέον μια ήττα στα οκτώ φετινά και μια στα εννέα τελευταία για το πρωτάθλημα, αυτή με τον Ολυμπιακό. Σε αυτό το παιχνίδι δέχτηκε για πρώτη φορά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Έχει σκοράρει και στα οκτώ παιχνίδια της σεζόν.

01.11.2020: Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-0
22.11.2020: Παναιτωλικός – Άρης 0-1
28.11.2020: Άρης – Ολυμπιακός 1-2
05.12.2020: Ατρόμητος – Άρης
13.12.2020: Άρης – ΠΑΟΚ
Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Μπρούνο Γκάμα 5, Μπερτόλιο 2.

Μεταξύ τους
Το Σεπτέμβριο του 2019 η ΑΕΛ νίκησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 3-2, αφού έχανε 2-0 στο ξεκίνημα. Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της στην κατηγορία, που νικούσε εκτός έδρας παιχνίδι, αφού βρέθηκε δύο γκολ πίσω.

Αυτή είναι και η μοναδική  νίκη της στα 11 τελευταία που αντιμετώπισε τον Άρη. Βέβαια και η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει μόνο δύο νίκες στα τελευταία 14, αφού κυριαρχούν οι ισοπαλίες.
Ισόπαλα είναι οκτώ από τα 11 τελευταία, αλλά και τα 10 από τα 14 τελευταία! Πολύ μεγάλο ποσοστό.

Στη Λάρισα και τα πέντε τελευταία παιχνίδια έχουν τελειώσει χωρίς νικητή! Η ΑΕΛ κέρδισε για τελευταία φορά τον Δεκέμβρη του 2007 στο Αλκαζάρ με κεφαλιά του Φακούντο Πάρα στο 90’!

Ο Άρης δεν έχει νίκη στις 12 τελευταίες επισκέψεις του στη Λάρισα, έχοντας επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Το τελευταίο του «διπλό» εκεί ήταν πριν από  30 ακριβώς χρόνια, στις 2 Δεκεμβρίου 1990!

Τότε είχε νικήσει με 1-0 στο Αλκαζάρ με κεφαλιά του Λαρισινού Μιχάλη Ζιώγα στο 75’!