«Απέδρασε» από το Μιλάνο ο Παναθηναϊκός!

Στην πασαρέλα του Μιλάνου, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη... αστέρων τυφλώνοντας τη νεόπλουτη Αρμάνι! Πήρε τη νίκη της χρονιάς ως τώρα με 77-80 παίζοντας τρομερή άμυνα στην τελευταία περίοδο.

Στην πασαρέλα του Μιλάνου, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη… αστέρων τυφλώνοντας τη νεόπλουτη Αρμάνι! Πήρε τη νίκη της χρονιάς ως τώρα με 77-80 παίζοντας τρομερή άμυνα στην τελευταία περίοδο.

Μεγάλο ματς και τεράστιο διπλό για τον Παναθηναϊκό στην Ιταλία! Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στο 20′ (42-30), όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν αισθητά, πάλεψαν, έβγαλαν ενέργεια και στο τέλος… δικαιώθηκαν, αφού κέρδισαν την Αρμάνι με 80-77 για να ανέβουν στο 4-7.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα «δάγκωσε» στην άμυνα και κυριάρχησε απόλυτα από το 20′ και μετά. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχραιμία και έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα σε μία νωθρή και ίσως… αλαζονική Αρμάνι, που πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο.

Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους εκτός έδρας, που… ξεκίνησε από την εξαιρετική τριάδα των Νεμάνια Νέντοβιτς (16 πόντοι, 4 ασίστ), Ιωάννη Παπαπέτρου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ντίνου Μήτογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7/7 δίποντα). Μεγάλες βοήθειες έδωσαν επίσης οι Άαρον Ουάιτ (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σέλβιν Μακ (8 πόντοι, 5 ασίστ).

Στο 6-4 οι Ιταλοί, που έδειξαν αρκετά… ανοργάνωτοι χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, παρά την καλή προσπάθεια των Μάλκολμ Ντιλέινι (14 πόντοι) και Κέβιν Πάντερ (16 πόντοι).