Κλήρωση Μουντιάλ 2022: Η Εθνική που ονειρευόμαστε έχει μεγάλη τύχη!
Η κληρωτίδα έφερε την Εθνική Ελλάδας απέναντι σε Ισπανία, Σουηδία, Γεωργία, Κόσοβο σε έναν όμιλο που δίνει τύχη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για μία θέση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.
Η κληρωτίδα έφερε την Εθνική Ελλάδας απέναντι σε Ισπανία, Σουηδία, Γεωργία, Κόσοβο σε έναν όμιλο που δίνει τύχη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για μία θέση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.
Παράθυρο αισιοδοξίας για μία θέση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, που θα διεξαχθεί το 2022, αφήνει η κλήρωση της προκριματικής φάσης που διεξήχθη στην Ελβετία.
Η Εθνική Ελλάδας κληρώθηκε στον δεύτερο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει Ισπανία, Σουηδία, Γεωργία και Κόσοβο, αντίπαλοι που επιτρέπουν στην σοβαρή Εθνική Ελλάδας που ονειρευόμαστε να διεκδικήσει μέχρι τέλους ένα εισιτήριο για την τελική φάση
Κι αυτό γιατί πως στην τελική φάση του Μουντιάλ προκρίνονται απευθείας οι δέκα πρώτοι των ομίλων, ενώ οι δέκα δεύτεροι των ισάριθμων ομίλων (μαζί με δύο ομάδες που προέρχονται από το Nations League) θα σχηματίσουν τα playoffs που θα είναι διπλοί νοκ-άουτ αγώνες
Σε θεωρητικό επίπεδο, η Ισπανία μοιάζει το αδιαφιλονίκητο φαβορί του ομίλου για την πρώτη θέση, ενώ η δεύτερη θέση θα παιχτεί στα ίσα με την Σουηδία, με την Εθνική Ελλάδας να μοιάζει (στα χαρτιά τουλάχιστον) ένα βήμα μπροστά από την Γεωργία και το γνώριμο μας από το Nations League, Κόσοβο.
Η προκριματική φάση του Μουντιάλ θα ξεκινήσει το διήμερο 24-25 Μαρτίου του 2021 και θα ολοκληρωθεί μέσα σε 8 μήνες, αφού η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 14-16 Νοεμβρίου.
Πολύ δύσκολο θα είναι το έργο της Κύπρου, που κληρώθηκε σε όμιλο – φωτιά μαζί με Κροατία, Σλοβακία. Ρωσία, Σλοβενία και Μάλτα.
Αναλυτικά οι όμιλοι της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν ως εξής
1ος Ομιλος
Πορτογαλία
Σερβία
Ιρλανδία
Λουξεμβούργο
Αζερμπαϊτζάν
2ος Ομιλος
Ισπανία
Σουηδία
ΕΛΛΑΔΑ
Γεωργία
Κόσοβο
3ος Όμιλος
Ιταλία
Ελβετία
Βόρεια Ιρλανδία
Βουλγαρία
Λιθουανία
4ος Ομιλος
Γαλλία
Ουκρανία
Φινλανδία
Βοσνία
Καζακστάν
5ος Ομιλος
Βέλγιο
Ουαλία
Τσεχία
Λευκορωσία
Εσθονία
6ος Ομιλος
Δανία
Αυστρία
Σκωτία
Ισραήλ
Φερόε
Μολδαβία
7ος Ομιλος
Ολλανδία
Τουρκία
Νορβηγία
Μαυροβούνιο
Λετονία
Γιβραλτάρ
8ος Ομιλος
Κροατία
Σλοβακία
Ρωσία
Σλοβενία
Κύπρος
Μάλτα
9ος Ομιλος
Αγγλία
Πολωνία
Ουγγαρία
Αλβανία
Ανδόρα
Σαν Μαρίνο
10ος Ομιλος
Γερμανία
Ρουμανία
Ισλανδία
Βόρεια Μακεδονία
Αρμενία
Λίχτενσταϊν
Οι ημερομηνίες των αγώνων:
1η αγωνιστική: 24–25 Mαρτίου 2021
2η αγωνιστική: 27–28 Μαρτίου 2021
3η αγωνιστική: 30–31 Μαρτίου 2021
4η αγωνιστική: 1–2 Σεπτεμβρίου 2021
5η αγωνιστική: 4–5 Σεπτεμβρίου 2021
6η αγωνιστική: 7–8 Σεπτεμβρίου 2021
7η αγωνιστική: 8–9 Οκτωβρίου 2021
8η αγωνιστική: 11–12 Οκτωβρίου 2021
9η αγωνιστική: 11–13 Νοεμβρίου 2021
10η αγωνιστική: 14–16 Νοεμβρίου 2021
Play-offs: 24, 25, 28, 29 Μαρτίου 2022
πηγή: SDΝΑ