Έκανε το καθήκον της η Ντιναμό και πήρε την πρόκριση για το Europa League

Κλείδωσε την τρίτη θέση η Ντιναμό Κιέβου που πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Φερεντσβάρος στο «NSK Olimpiyskiy» και μαζί το εισιτήριο για τους «32» του Europa League, αφήνοντας στην τελευταία θέση του ομίλου στην ομάδα από τη Βουδαπέστη

UEFA CHAMPIONS LEAGUE – 7ος ΟΜΙΛΟΣ – 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ – ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: 1-0

Γήπεδο: NSK Olimpiyskiy – Kyiv

Κλείδωσε την τρίτη θέση η Ντιναμό Κιέβου που πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Φερεντσβάρος στο «NSK Olimpiyskiy» και μαζί το εισιτήριο για τους «32» του Europa League, αφήνοντας στην τελευταία θέση του ομίλου στην ομάδα από τη Βουδαπέστη. Τραγικό πρώτο ημίχρονο στο Κίεβο, έδειξε την ανωτερότητα της στο δεύτερο μέρος η Ντιναμό και καθάρισε τη νίκη ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τραγικό πρώτο ημίχρονο στο Κίεβο με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν την παραμικρή ευκαιρία. Κάκιστος ρυθμός, κάκιστο ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα στην προσπάθεια για την τρίτη θέση και την πρόκριση στο Europa League.

Η Φερεντσβάρος είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55′ με σουτ του Ενγκουέν που απέκρουσε ο Μπούστσαν. Τρία λεπτά αργότερα απείλησε και η Ντιναμό με τον Ντιμπούζ ν’ αποκρούει σουτ του Τσιγκάνκοφ, ενώ στο 60′ άνοιξε το σκορ με τον Ντε Πένα να εκτελεί ένα φάουλ και τον Ποπόφ με κεφαλιά να κάνει το 1-0. Στο 78′ η Φερεντσβάρος απείλησε με σουτ του Ζουμπκόφ που πέρασε λίγο έξω.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπούστσαν, Κετζιόρα, Ζαμπάρνι, Ποπόφ, Μικολένκο, Σαπαρένκο, Σίντορτσουκ, Χαρμάτς (70′ Σεπέλιεφ), Τσιγκάνκοφ, Ντε Πένα (70′ Σιπριάγκα), Βέρμπιτς

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντιμπούζ, Λόβρεντσιτς (80′ Μπότκα), Μπλάζιτς, Ντβάλι, Χέιστερ, Λαϊντούνι, Καράτιν (74′ Ισαέλ), Σομάλια, Ζουμπκόφ (80′ Μακ), Ενγκουέν, Ουζούνι (74′ Μπατουρίνα)