Έκανε το καθήκον της και κέρδισε η Σίτι!

Παρά το γεγονός ότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-0 της Μαρσέιγ, αφήνοντας τους Γάλλους εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα είχε ξεκαθαρίσει ότι η ομάδα του θέλει τη νίκη, ανεξάρτητα αν υπάρχει βαθμολογικό κίνητρο και δικαιώθηκε, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε πολύ εύκολα της Μαρσέιγ με 3-0 στο «Etihad».

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που η Σίτι έχανε ευκαιρίες, αλλά είχε και «επισκέψεις» από τους Γάλλους, κατάφερε να βρει το γκολ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Φεράν Τόρες από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Ματαντά.

Στη συνέχεια, ο Καταλανός τεχνικός έβαλε στον αγωνιστικό χώρο και τον Αγουέρο, που έλειπε λόγω τραυματισμού και ο Αργεντινός ήταν σαφώς γεμάτος κίνητρα ώστε να πετύχει ένα γκολ.

Τελικά, ο φορ της Σίτι σκόραρε στο 77’ «σκοτώνοντας» οριστικά τις ελπίδες της Μαρσέιγ για την τρίτη θέση, ενώ ο Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Πηγή: Sport- fm.gr