Γκολ 2,5 μήνες μετά για τον Άκπομ (vid)

Μετά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα με τη Μίντλεσμπρο, ο Τσούμπα Άκπομ επέστρεψε στα γκολ χθες, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, με 1-0 επί της Λούτον.

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, αμέσως μετά τη μεταγραφή του στη Μίντλεσμπρο, σκόραρε στα δύο πρώτα παιχνίδια του, με ΚΠΡ και η Μπάρνσλεϊ, ωστόσο μέχρι χθες, αυτά ήταν και τα μοναδικά γκολ που είχε πετύχει στη Championship.

Χθες, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα του Άκπομ υποδεχόταν τη Λούτον και στο 52ο λεπτό του αγώνα, ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, εκμεταλλεύτηκε το παράλληλο γύρισμα του Τζόνσον από αριστερά και με κοντινό πλασέ, έκανε το 1-0.

14 λεπτά αργότερα, η Μίντλεσμπρο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μόρσι, αλλά κράτησε τη νίκη ως το τέλος.

Η ομάδα του Άκπομ είναι στην έβδομη θέση της Championship, δύο βαθμούς πίσω από τα πλέι οφ ανόδου και επτά από την απευθείας άνοδο, ενώ το χθεσινό γκολ του, ήταν το πρώτο, μετά από σχεδόν 2,5 μήνες, αφού το προηγούμενο που είχε πετύχει, ήταν στις 3 Οκτωβρίου.