Πρώτο φιλικό με «τεσσάρα» στον Ιωνικό ο Αστέρας Τρίπολης

Τη νίκη με σκορ 4-0 πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο του φετινό φιλικό, ενάντια στον νεοφώτιστο Ιωνικό.

Ξεκίνημα με «τεσσάρα» για τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος στο πρώτο του φιλικό της σεζόν επικράτησε του Ιωνικού με σκορ 4-0. Το σκορ για τους Αρκάδες άνοιξε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Μπενίτο, στο 24ο λεπτό έπειτα απο ασίστ του Ριέρα, που πίεσε και έκλεψε ψηλά. Λίγα λεπτά αργότερα (29′) η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Ριέρα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μέρος, όπως είναι λογικό, οι δύο προπονητές άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό τις 11αδες τους, με τον Ιωνικό να χάνει καλή ευκαιρία για να μειώσει στο 66′ , με τον Τσιφτσή να κρατάει ωστόσο ανέπαφη την εστία του. Τελικά, ο Αστέρας ανέβασε ξανά ρυθμούς προς το τέλος, με τον Κρέσπι να κάνει το 3-0 στο 87΄, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Τιλίκα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρσία, Ατιένθα, Αντζουλάς, Τασουλής, Σανταφέ, Κανελλόπουλος, Καπίγια, Ριέρα, Σίτο, Μπενίτο

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ντελγκάδο, Βαλεριάνος, Βαφέας, Σάντσες, Ντάλσιο, Πογοσιάν, Ματσούκας, Μπουένο, Αοσμάν, Ιατρούδης