«Ξέσπασε» ο Παναθηναϊκός!

Η προσήλωση στο πλάνο οδήγησε αυτή τη φορά τον Παναθηναϊκό στην επιτυχία, 48 ώρες μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τον τρόπο που ήρθε...

Η προσήλωση στο πλάνο οδήγησε αυτή τη φορά τον Παναθηναϊκό στην επιτυχία, 48 ώρες μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και τον τρόπο που ήρθε… Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 92-69 της Αλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα (ρεκόρ 5-9) και δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών νικών των Γερμανών (ρεκόρ 6-8).

Η αποτελεσματική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και η… βροχή τριπόντων στην τρίτη περίοδο (7/10), αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της «πράσινης» επιτυχίας, με το «τριφύλλι» να έχει έτοιμες απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης της Άλμπα.

Ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του Έλληνα φόργφουορντ οι Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 6ρ.), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (13π.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (13π.).

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Νιλς Γκιφάι με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69

Εντυπωσιακή ήταν η αμυντική εκκίνηση του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να εξαργυρώνουν την προσήλωση τους, να κρατούν τους Γερμανούς στους 6 πόντους μέχρι το 5΄ και με το δίδυμο Παπαγιάννη-Παπαπέτρου να μην μπορεί να αναχαιτιστεί κοντά στο αντίπαλο καλάθι (σημείωσε τους 11 από τους 14 πόντους του σε αυτό το διάστημα), να γράφουν στον φωτεινό πίνακα το 14-6. Οι παίκτες της Άλμπα βρήκαν τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 5-12 μείωσαν προσωρινά σε 19-18 στο 9΄, αλλά δύο «κολλητά» τρίποντα (1 Παπαγιάννης, 1 Φόστερ) βοήθησαν τους «πράσινους» να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +7 (25-18).

Ένα γρήγορο σερί 4-0 χάρισε στον Παναθηναϊκό μία διψήφια διαφορά με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου (+11, 29-18 στο 11΄), αλλά τα ελεύθερα περιφερειακά σουτ της Άλμπα έφεραν γρήγορα τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (31-29 στο 15΄). Ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι ρυθμό στην άμυνα, κράτησαν τους αντίπαλους στους 3 πόντους μέχρι το ημίχρονο και χωρίς να λαθέψουν κάθε φορά που βρέθηκαν στη γραμμή των ελευθέρων βολών κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (39-32).

Ο Παναθηναϊκός «τιμώρησε» από τα 6.75 την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες και με τρία κολλητά τρίποντα έγραψε στο 22΄ στο 48-35, για να δώσει στη συνέχεια τη… σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Νέντοβιτς και να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης. Με 3/3 τρίποντα του Σέρβου στο τελευταίο τρίλεπτο, το «τριφύλλι» εκτόξευσε τη διαφορά στο 28΄ στο +15 (50-45), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας (66-52 στο 30΄).

Η Άλμπα μπήκε αποφασισμένη στον… επίλογο της αναμέτρησης, πίεσε σε όλο το παρκέ, βρήκε ρυθμό από τα 6.75 (4 τρίποντα) και στο 34΄ μείωσε σε -7 (74-67). Ωστόσο, η άμυνα του Παναθηναϊκού οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε διαδοχικά λάθη, ο Παπαπέτρου απάντησε από τα 6.75 και με 2/2 τρίποντα του Έλληνα φόργουορντ οι «πράσινοι» εξασφάλισαν τη νίκη στο 38΄ (83-69), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς – Μόγκουλκοτς – Ζαμοΐσκι
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 22 (3), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3), Νέντοβιτς 13 (3), Γουάιτ 9 (2), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3).
ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 8 (2), Σίβα 11 (2), Γκιφάι 13 (3), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1), Γκρέιντζερ 3, Σίκμα 11.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ