Ισόπαλες στο “King Power” Λέστερ και Γιουνάιτεντ!

Iσόπαλες, 2-2, αναδείχτηκαν η Λέστερ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "King Power Stadium", στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε» η αυλαία της 15ης αγωνιστικής, της "Boxind Day", στην Αγγλία.

Iσόπαλες, 2-2, αναδείχτηκαν η Λέστερ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “King Power Stadium”, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε» η αυλαία της 15ης αγωνιστικής, της “Boxind Day”, στην Αγγλία.

Mετά από ασίστ του Αγιόθε Πέρεθ, ο Τζέιμι Βάρντι στο 85ο λεπτό απέτρεψε την ήττα για τη Λέστερ, χαρίζοντας τον έναν βαθμό στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν βαθμό πάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Μάρκους Ράσφορντ στο 23ο λεπτό, όμως στο 31ο λεπτό η Λέστερ ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό του Χάρβεϊ Μπαρνς. Στο 79ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους», αλλά εν τέλει πλήρωσαν την αμυντική ολιγωρία τους, με τον Βάρντι να αποτρέπει τα χειρότερα για τη Λέστερ.

Η ισοπαλία στην έδρα της Λέστερ αποτελεί «δώρο» στην Λίβερπουλ, εφόσον καταφέρει να νικήσει την Κυριακή στο «Ανφιλντ» την προτελευταία της κατάταξης, Γουέστ Μπρομ.

Σε τέτοια περίπτωση οι πρωταθλητές θα έχουν την ευκαιρία να ξεφύγουν με 6 και 7 βαθμούς αντίστοιχα από τους δύο σημερινούς μονομάχους στην κούρσα του τίτλου..

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: