Πέρασε από τη Νίκαια ο Ηρακλής

Με κορυφαία την τριάδα Καββαδά, Τσαϊρέλη και Βεργίνη ο Ηρακλής πέρασε από το κλειστό της Νίκαιας, επικρατώντας 77-67 του Ιωνικού.

Έβγαλε αντίδραση ο Ηρακλής!

Ο «Γηραιός» άφησε πίσω του την ήττα στο ντέρμπι με τον Άρη, καθώς νίκησε 77-67 τον Ιωνικό, στο κλειστό του «Πλάτωνα».

Κορυφαία η τριάδα Βεργίνη (13π.), Καββαδά (12π.) και Τσαϊρέλη (11π.) για το σύνολο του Ζιάγκου, που πήγε στο 2-1. Σημαντική βοήθεια και από τον Μπόουλιν με 7π., αλλά 12 ασίστ.

Από την ομάδα της Νίκαιας, που δεν έχει ακόμη νίκη φέτος (0-3), πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζέισλοφτ με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σμιθ και Χουγκάζ με 13π. ο καθένας, με τον δεύτερο να είχε και 9 ριμπάουντ.

Το ματς
Λίγο καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε ο Ηρακλής, καθώς προηγήθηκε 7-2 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός ισορρόπησε την κατάσταση (9-11), αλλά ο Σαγκς έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +8 (9-17), με τον Χάνλαν να διαμορφώνει το 12-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Ντάνιελ και Τσίλντρες, ο «Γηραιός» πήγε στο +9 (14-23) και είχε τον έλεγχο του ματς μέχρι το 14’, όπου ήταν στο +7 (20-27). Όμως, οι Χουγκάζ, Ζέισλοφτ και Σμιθ άνοιξαν τον ρυθμό των γηπεδούχων για ένα σερί 10-0 και το προβάδισμα (30-27), στο 16’. Έκτοτε, το ματς έγινε ντέρμπι, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Ιωνικό μπροστά (35-34).

Στο ίδιο τέμπο μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος, έχοντας όχι μόνο το προβάδισμα, αλλά φτάνοντας στο +6 (42-36), στο 24’. Η αντίδραση της ομάδας του Ζιάγκου ήρθε με τον Τσαϊρέλη, ο οποίος τον ώθησε στο δικό του προσπέρασμα (42-43) και με τον Βεργίνη να οργανώνει καλά, ο Ηρακλής έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (49-50).

Με τρομερή άμυνα και τους Βεργίνη-Τσαϊρέλη «ζεστούς» οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 11-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου για το +12 (49-61). Στη συνέχεια, μπήκε και ο Σαγκς στην… εξίσωση, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +15 (54-69), στο 36’. Εκεί, οι παίκτες του Ζιάγκου έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, με τον Ζέισλοφτ να παίρνει… μπρος και να μειώνει στο -6 (63-69), στο 37’. Ωστόσο, η απάντηση ήταν η επιστροφή του Καββαδά, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες και «σφράγισε» τη νίκη με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77

Ιωνικός Νικαίας (Τσίκληρας): Σμιθ 13 (1), Πριτζέτ 2, Χάμοντς, Φιτζπάτρικ 8, Χουγκάζ 13 (2τρ., 9ριμπ.), Ζέισλοφτ 14 (3), Πετρόπουλος 8 (2), Χόλογουελ 7, Τουτζιαράκης 2.

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 12, Μπόουλιν 7 (1τρ., 12ασ.), Μουρ 7 (1), Χάνλαν 6, Τσίλντρες 2, Σαγκς 9, Τσαϊρέλης 11 (1), Βεργίνης 13 (3), Ντάνιελ 8.