Σκόραραν Γκαλίτσιος και Κολοβέτσιος

Μπορεί ο Γιώργος Γιακουμάκης να μην «βρήκε δίχτυα» αυτό το Σαββατοκύριακο, ωστόσο δύο αμυντικοί... έβγαλαν «ασπροπρόσωπο» το ελληνικό ποδόσφαιρο στα γήπεδα της Ευρώπης.

Μπορεί ο Γιώργος Γιακουμάκης να μην «βρήκε δίχτυα» αυτό το Σαββατοκύριακο, ωστόσο δύο αμυντικοί… έβγαλαν «ασπροπρόσωπο» το ελληνικό ποδόσφαιρο στα γήπεδα της Ευρώπης.

Ο Δημήτρης Κολοβέτσιος και ο Γιώργος Γκαλίτσιος, σκόραραν για την Καϊσερισπόρ και την Ανόρθωση, αντίστοιχα, με τον πρώτο να ισοφαρίζει προσωρινά για την ομάδα του στην ήττα με 2-1 από την Γκαζιαντεπσπόρ και τον δεύτερο, να διαμορφώνει το τελικό σκορ στην νίκημε 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Ραχμάνι) στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Φιορεντίνα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Η Κάλιαρι φιλοξενεί απόψε την Μίλαν.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Ροτζέριο) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πάρμα.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Αουγκσμπουργκ με 2-0.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γκλάντμπαχ.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Δεν ειχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 84` τον Τσβιτάλια στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Χριστοφή) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 66` τον Μίτσα στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της έας Σαλαμίνας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Εθνικού Αχνας.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πόρτο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πόρτο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρενφεν.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βααλβάικ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Αντικατέστησε στο 31` τον Τζον στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βίλεμ

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βίλεμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στι 62` από τον Λέτσχερτ)0 στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ντεν Χάαγκ

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Αντικατέστησε στο 74` τον Κοξ, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τσβόλε.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Αντικατέστησε στο 80` τον Κράμερ, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Αλκμααρ.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Η Πόλι Ιάσι υποδέχεται απόψε την Μποτοσάνι.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αστρα Τζιούρτζιου.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Η Φενέρμπαχτσέ φιλοξενεί απόψε την Ανκαραγκουτσού.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκαζιαντεπσπόρ. Στο 61ο λεπτό ισοφάρισε για την ομάδα του, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Αντικατέστησε στο 90`+6` τον Τσαϊτεμέλ, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντενιζλισπόρ.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ