«Καθάρισε» τον Ηρακλή και ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ

Με 15-0 σερί στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή 79-72 στην Πυλαία για την 12η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα.

Με ένα καταπληκτικό σερί 15-0 στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 79-72 επί του Ηρακλή στο «Παλατάκι» στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα, περιμένοντας το ματς με την ΑΕΚ την Τετάρτη και αφήνοντας τον «Γηραιό» στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο 57-58 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 15-0 και έφτασε στο 72-58, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, έχοντας πολύ καλά ποσοστά.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν οι Γκρίφιν με 15, Λαβ με 12 και Κονατέ με 10 πόντους. Για τον «Γηραιό», ξεχώρισαν οι Χάνλαν με 17 και Χάτσερ με 11 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν και τους ψηλούς του, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το αρχικό 5-4 σε 16- 4 με 9-0 σερί και συμπαραστάτες τους Μήτρου-Λονγκ και Μαργαρίτη, Κακλαμανάκη και την υπεροχή στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Το τρίποντο του αρχηγού του «Δικεφάλου» έφερε το 19-6, όμως εκεί ο Χάτσερ πρωταγωνίστησε σε ένα 7-0 για τον «Γηραιό», που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ασπρόμαυρων», και μείωσε σε 19-13, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο 21-13.

Οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ έφεραν το 28-17 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως εκεί η αστοχία και τα λάθη των παικτών του Άρη Λυκογιάννη και τα συνεχόμενα τρίποντα των «κυανόλευκων» βοήθησαν τον Ηρακλή να κάνει επιμέρους σκορ 2-13 και να ισοφαρίσει σε 30-30. Ο Τέρνερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διατηρούσε το +1 με +3 για τον ΠΑΟΚ και το τρίποντο του Καμπερίδη έφερε το 40-36. Ο Ενετσόγια άρχισε να βοηθάει επιθετικά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 40-38, με τον Ηρακλή να έχει 9/12 δίποντα και τον Χάνλαν 4/5 και με τις δυο ομάδες να ευστοχούν σε όλες τις βολές που σούταραν.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 47-40 με πολλές λύσεις στην επίθεση, όμως ο Σαγκς βοήθησε σε ένα σερί 6-9 που μείωσε σε 47-46. Ο «Γηραιός» με σερί 5-0 προηγήθηκε 49-51, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γκαρντ του Άρη Λυκογιάννη και την εκπληκτική ευστοχία του στα δίποντα, με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν τις λύσεις από την περιφέρεια στην κακή άμυνα του «Γηραιού» και να προηγηθούν με 57-51 με 8-0 σερί, πριν κάνει ο Ηρακλής ένα σερί 5-0 και μειώσει σε 57-56 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Ηρακλής απέκτησε προβάδισμα με 57-58 στην πρώτη επίθεση της επίθεση της τέταρτης περιόδου, όμως ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν σε οργάνωση και σκοράρισμα έκανε εκπληκτικό σερί 15-0 με λύσεις από την περιφέρεια και έφτασε στο 72-58 με 11/20 τρίποντα. Ο Ηρακλής απάντησε με 5-0 σερί και μείωσε 72-63 και 74-67 με 4-0 σερί με τους ψηλούς του. Οι βολές του Τέρνερ έφεραν το 76-67 και με το +7 με +9 σταθερά, το ματς ολοκληρώθηκε στο 79-72.

Πηγή:  Sport- fm