Ελληνική… ανομβρία στα γήπεδα της Ευρώπης

Οι... συνήθεις ύποπτοι Γιώργος Γιακουμάκης και Βαγγέλης Παυλίδης, δεν αγωνίσθηκαν και κατά συνέπεια δεν σημειώθηκε κάποιο.... ελληνικό γκολ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Οι… συνήθεις ύποπτοι Γιώργος Γιακουμάκης και Βαγγέλης Παυλίδης, δεν αγωνίσθηκαν και κατά συνέπεια δεν σημειώθηκε κάποιο…. ελληνικό γκολ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Στα αξιοσημείωτα από την παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων», η ολιγόλεπτη συμμετοχή του Κώστα Τσιμίκα με τα «χρώματα» της Λίβερπουλ στην εντός έδρας συντριβή από την Μάντσεστερ Σίτι με 4-1.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Αντικατέστησε στο 85` τον Ρόμπερτσον στην εντός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι με 4-1.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Ραχμανί) στην εκτός έδρας ήττα από την Τζένοα με 2-1.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 52` από τον Τριπαντέλι) στην εκτός έδρας ήττα από την Λάτσιο με 1-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σπέτσια με 2-1.

Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μπολόνια με 3-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκλάντμπαχ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Λεβερκούζεν με 5-2.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Λιλ με 2-0.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μάδεργουελ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κρακόβια.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ποντμπεσκίτζιε.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ποντμπεσκίτζιε.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 83` τον Κβιτάλια στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 80` από τον Οκριασβίλι) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Χαμπαρτζουμιάν) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 57` από τον Παπουνασβίλι) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Καρμιώτισσα.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται απόψε την Φαμαλικάο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται απόψε την Φαμαλικάο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εμεν.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Φαν ντε Μπούϊς) στην εντός έδρας ήττα από την Χεράκλες με 1-0.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χόρσενς.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χόρσενς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αντικατέστησε στο 65` τον Φλόρες στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Σεπσί.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) εντός έδρας ηττα από την Ριέκα με 3-2.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της ΜΤΚ Βουδαπέστης.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ριζεσπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ριζεσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Η Τραμπζονσπόρ φιλοξενείται απόψε από την Γενί Μαλατίγια.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ερζουρούμ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Αντικατέστησε στο 46` τον Παζντάν στην εντός έδρας ήττα από την Σιβασπόρ με 4-1.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Κασίμπασα.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φενερμπαχτσέ.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ