Στραβοπάτησε πάνω στη Λεβάντε η Ατλέτικο

Στάση... Λεβάντε για την Ατλέτικο Μαδρίτης που σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της La Liga, έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από το «Ciutat de València» αφήνοντας ανεκμετάλλευτο το ένα από τα δύο λιγότερα παιχνίδια που είχε σε σχέση με την Ρεάλ Μαδρίτης

Στάση… Λεβάντε για την Ατλέτικο Μαδρίτης που σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της La Liga, έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από το «Ciutat de València» αφήνοντας ανεκμετάλλευτο το ένα από τα δύο λιγότερα παιχνίδια που είχε σε σχέση με την Ρεάλ Μαδρίτης

LA LIGA – 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΝΤΕ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-1

Γήπεδο: Estadio Ciutat de València

Στάση… Λεβάντε για την Ατλέτικο Μαδρίτης που σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της La Liga, έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από το «Ciutat de València» αφήνοντας ανεκμετάλλευτο το ένα από τα δύο λιγότερα παιχνίδια που είχε σε σχέση με την Ρεάλ Μαδρίτης. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες, με τη Λεβάντε να ανοίγει πρώτη το σκορ και την Ατλέτικο να βρίσκει την ισοφάριση, έχοντας μάλιστα τις ευκαιρίες και για την ολική ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να καταστρέφουν το παιχνίδι των «ροχιμπλάνκος» που δημιούργησαν ελάχιστα πράγματα και μοιραία έμειναν μόνο με το βαθμό.

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10′ με κεφαλιά του Σουάρες που πέρασε λίγο έξω. Στο 18′ η Λεβάντε άνοιξε το σκορ βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Ντε Φρούτος να περνά για τον Μπάρντι που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 23′ οι «ροχιμπλάνκος» απείλησαν με σουτ του Σουάρες που απέκρουσε ο Αϊτόρ. Στο 31′ είχαν και οι γηπεδούχοι καλή στιγμή με σουτ του Ρόγερ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπάρντι πέρασε για τον Μοράλες που σούταρε αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε. Στο 35′ νέα καλή στιγμή για την Ατλέτικο με σουτ του Κορέα που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα, κοντινό σουτ του Σαούλ που έδιωξε σε κόρνερ ο Αϊτόρ, αλλά μετά την εκτέλεση από τον Κόκε, ο Γιορέντε σκόραρε με απίθανο σουτ για το 1-1.

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48′ με σουτ του Σουάρες που απέκρουσε ο Αϊτόρ, ενώ στην επαναφορά ο Κορέα από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 63′ η Λεβάντε απείλησε με σουτ εκτός περιοχής του Κλερκ που απέκρουσε ο Όμπλακ, ενώ στο 88′ ο Μιραμόν γύρισε για τον Κλερκ που σούταρε αλλά ο Σλοβένος κίπερ ήταν και πάλι εκεί.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Μιραμόν, Πόστιγο, Ρομπέρ Πιέρ, Κλερκ, Ντε Φρούτος (82′ Σον), Ραντόγια (45′ Ντουάρτε), Μάλσα, Μοράλες (70′ Ντάνι Γκόμεθ), Ρόγερ (82′ Βέθο), Μπάρντι (86′ Ροτσίνα)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένεθ, Ερμόσο, Κόκε (81′ Τορέιρα), Βερσάλικο (45′ Κοντογκμπιά), Γιορέντε, Σαούλ, Καράσχο (66′ Ζοάο Φέλιξ), Κορέα (81′ Βιτόλο), Σουάρες