Ο Άρης πρώτη φορά αήττητος στο Λεκανοπέδιο

Ο Άρης έκλεισε αήττητος τις επισκέψεις στο Λεκανοπέδιο για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, για πρώτη φορά από καταβολής Α' Εθνικής.

Ο Άρης έκλεισε αήττητος τις επισκέψεις στο Λεκανοπέδιο για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, για πρώτη φορά από καταβολής Α’ Εθνικής.

Επίσης δεν έχασε για πρώτη φορά από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Ο Άκης Μάντζιος στο 200ο του παιχνίδι στη Super League, απέφυγε για πρώτη φορά την ήττα από τον Ολυμπιακό σε αυτή!

Δεν έχασε για πρώτη φορά και από τους τρεις!

Με την επίσκεψή του στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, ο Άρης ολοκλήρωσε τα ταξίδια του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Super League Interwetten, αφού του απομένει μόνο ο αγώνας με τον συμπολίτη ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

Ο Άρης έχει κάνει δύο ήττες ως τώρα εκτός, στη Λαμία και την Τρίπολη, κάτι που σημαίνει ότι δεν έχασε κανένα παιχνίδι στο Λεκανοπέδιο.

Είναι κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε επίπεδο Α’ Εθνικής/Super League.

Μάλιστα ο Άρης κατάφερε για  πρώτη φορά να μην χάσει και από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό εκτός έδρας μέσα στην ίδια σεζόν!

Νίκησε τις δύο αθηναϊκές ομάδες και έφερε ισοπαλία με αυτή του Πειραιά.

200 ο Μάντζιος και πρώτη επιτυχία του με τον Ολυμπιακό

Ωστόσο δεν είναι μόνο ο Άρης, που έκανε ρεκόρ. Προσωπικό ρεκόρ και μάλιστα σε συνδυασμό με ένα ξεχωριστό συμπλήρωμα, έζησε και ο Άκης Μάντζιος, ο προπονητής της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Μάντζιος συμπλήρωσε 200 αγώνες Super League ως προπονητής, αφού με αντίπαλο τον Ολυμπιακό είχε κάνει και ντεμπούτο.

Ήταν στις 31 Ιανουαρίου 2010, όταν είχε αναλάβει υπηρεσιακός για ένα παιχνίδι την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Από τότε έχασε και τα 14 επίσημα παιχνίδια που βρέθηκε αντίπαλος του Ολυμπιακού, μέχρι το περσινό του Κυπέλλου στη Λαμία, που για πρώτη φορά έκανε ισοπαλία!

Χθες τελικά κατάφερε για πρώτη φορά στην καριέρα του να μην χάσει αγώνα της Super League από τον Ολυμπιακό.

Και για πρώτη φορά εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που το είχε κάνει μόνο ως παίκτης, για τελευταία φορά, στις 2 Νοεμβρίου 2003, Ολυμπιακός – Ιωνικός 2-2 στο “Σπύρος Λούης”.

Από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” είχε να φύγει αήττητος από τις 30 Νοεμβρίου 1993, Ολυμπιακός – Πανιώνιος 1-1, πάλι ως παίκτης βέβαια!