ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Έσπερο Λαμίας!

Δεν τα κατάφερε ο Έσπερος Λαμίας στον εκτός έδρας αγώνα με τον Πανερυθραϊκό για την 5η αγωνιστική της Elite League.

Την ήττα με σκορ 76-72 γνώρισε ο Έσπερος Λαμίας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Elite League.

Αν και έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Έσπερος Λαμίας έχασε από τον Πανερυθραϊκό στο γήπεδο «Στ. Καλαϊτζής» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με 76-72.

Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 18 πόντους έναντι 16 των γηπεδούχων όμως στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα η ομάδα από τη Νέα Ερυθραία ήταν «αφεντικό» του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των Φθιωτών ήταν ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς με 19 πόντους ενώ ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 16 και οι Λεγκίκας και Μπρούερ από 12.

Για τους γηπεδούχους ο Μπαζίνας είχε 13 όσους και Μανοΐλοβιτς ενώ 12 είχε ο Καρουπάκης.

Πανερυθραϊκός-Έσπερος Λαμίας 76-72

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Λιότσιος-Ρίζος (Κουλούρης)

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 60-47, 76-72

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 13 (1), Καλλιανιώτης 2, Παπαδημητρίου 9 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Τσουργιάννης 6, Κορκόντζελος 3 (1), Μπαζίνας 13 (2), Κουρουπάκης 12, Θεοδώρου 11 (3), Ζαρμακούπης.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Νικολαΐδης, Λιάπης 2, Καράμπουλας 6, Πολυτάρχου 3 (1), Τζόρτζεβιτς 19 (1), Λεγκίκας 12 (3), Μπρούερ 12 (1), Παπαντωνίου 16 (3), Ξύδης, Ιωάννου 2.

Photo Credits: (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)