«Έσωσε την παρτίδα» ο Ρονάλντο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γλίτωσε τη Γιουβέντους από την ήττα στο «Derby della Mole» από την Τορίνο, όπως ονομάζεται η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων της πόλης του ιταλικού βορρά, για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Η Τορίνο προηγήθηκε με 2-1, με δύο γκολ του Αντόνιο Σανάμπρια (27′, 46′), αλλά ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ισοφάρισε στο 80ο λεπτό και γλίτωσε τη Γιουβέντους από την ήττα.

Νωρίτερα, μετά από εντυπωσιακό ματς η Νάπολι κατάφερε δύσκολα να λυγίσει, στην έδρα της, την αντίσταση της ουραγού Κροτόνε με 4-3, ενώ η Αταλάντα πιο εύκολα επικράτησε στο Μπέργκαμο της Ουντινέζε με 3-2.

Και οι δύο ομάδες διεκδικούν μια θέση στην πρώτη τετράδα και τη συμμετοχή στο Champions League της επόμενης περιόδου, όπως και η Λάτσιο, με λιγότερες, όμως, ελπίδες, η οποία νίκησε δύσκολα με 2-1 σήμερα στη Ρώμη τη Σπέτσια, ενώ η Ρόμα δεν μπόρεσε να νικήσει μέσα στην έδρα της Σασουόλο (2-2).

Στο μεταξύ, η Σαμπντόρια λίγο έλειψε να ανατρέψει όλα τα προγνωστικά, καθώς νικούσε με 1-0 μέσα στο «Σαν Σίρο» τη Μίλαν έως το 87ο λεπτό. Τότε ο Πέτερ Χάουγκε ισοφάρισε το γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα από το 57′ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, γλιτώνοντας τους «ροσονέρι» από μια ήττα-έκπληξη.

Και με την ισοπαλία αυτή, όμως, ψαλιδίστηκαν ακόμη περισσότερο οι ελπίδες της ομάδας του Στέφανο Πιόλι για διεκδίκηση του φετινού τίτλου. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία:

Μίλαν-Σαμπντόρια 1-1