Με «γίγαντα» Γιάννη και εκτελεστή Χόλιντεϊ, οι Μπακς λύγισαν τους Γκρίζλις (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν αυτός που κράτησε τους Μπακς στο παιχνίδι, μέχρι το τελευταίο σουτ του Χόλιντεϊ, ο οποίος έκανε το 112-111 και την νίκη μέσα στο Μέμφις επί των Γκρίζλις.

Οι Μπακς χάρη στον Γιάννη πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 17-31 στην πρώτη περίοδο και με 51-61 στο ημίχρονο. Αλλά ένας μικροτραυματισμός του Αντετοκούνμπο στην τρίτη περίοδο, ο οποίος τον κράτησε για λίγο εκτός αγώνα, και η άνοδο του Τζα Μοράντ άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, αφού οι Γκρίζλις ισοφάρισαν σε 84-84 και μάλιστα προηγήθηκαν με 100-93. Οι Μπακς αντέδρασαν με τον Αντετοκούνμπο να αναλαμβάνει δράση, απειλώντας από κοντά μας και είχαν 0/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι το σημείο όπου ο Κόνατον ευστόχησε στο πρώτο και έκανε το 107-108 με 39΄΄ για το τέλος.

Ο Γιάννης χρεώθηκε με αντικανονικό κόψιμο πάνω στον Μοράντ (109-108) και οι Μπακς την τελευταία επίθεση με 25΄΄ και 6 δέκατα για το τέλος. Ο Μίντλετον πήρε το σουτ και το φάουλ, με την μπάλα να μην του κάνει το… χατίρι και έτσι εκτέλεσε δύο βολές με 13΄΄ για το φινάλε. Ο άσος των Μπακς έκανε το 109-110 με 2/2 βολές, με τους Γκρίζλις να έχουν πλέον την τελευταία επίθεση. Ο Μοράντ πήρε την φάση πάνω του και σκόραρε για το 111-110, αλλά τα «Ελάφια» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Χωρίς αν έχουν άλλο τάιμ άουτ, έκαναν γρήγορα την επίθεση με τον Χόλιντεϊ να σκοράρει για το 111-112, με 2 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπέιν ήταν άστοχος και οι Μπακς πήραν την νίκη.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 26 πόντους με 5/9 βολές, 9/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, ο Μίντλετον είχε 22 πόντους και10 ριμπάουντ, ο Κόνατον 15 πόντους ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε σε 7 λεπτά συμμετοχής 4 πόνους με 2/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Για το Μέμφις ο Μοράντ είχε 35 πόντους, ο Μπρουκς 23 πόντους, ο Βαλαντσιούνας 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-31, 51-61, 84-84, 111-112.