Έχει πάρει φόρα ο ΠΑΟΚ…

Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει φόρα και δεν τον σταματάει κανείς! Με ένα εκπληκτικό Τέρνερ που είχε 28 πόντους και καθοριστικό Κακλαμανάκη στην τέταρτη περίοδο (15π.), νίκησε με 81-78 τον Προμηθέα!

O Προμηθέας μπήκε με μεγάλη ετοιμότητα στην άμυνα του και στις καταστάσεις που προσπαθούσε να φτιάξει είτε ο Γκρίφιν είτε ο Λοβ για τον ΠΑΟΚ και στην επίθεση με Έβανς και Αγκμπελίζ, είχε τις λύσεις για το 13-18 της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος του Τέρνερ, έδωσε επιπλέον επιθετικό άξονα στον Λυκογιάννη, με τον Αμερικανό να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στη Λάρισα, στο πρώτο ημίχρονο και με 11 πόντους να οδηγεί τον ΠΑΟΚ. Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι κράτησαν τον Προμηθέα, χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για περισσότερα από 7 λεπτά και με ένα επιμέρους, 17-4, έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +7 (34-27).

Ο Γιατράς επέλεξε ένα ημίψηλο σχήμα, χωρίς «1» και «5», προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να χαλάσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ και το πέτυχε. Με τον Λούντζη να φτάνει τους 9 πόντους, οι Πατρινοί, έφτασαν στο 47-47, αλλά με τρίποντα από Τέρνερ και Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ κράτησε (56-51).