Το πίστεψε η Ντόρτμουντ αλλά… (vid)

Ο απίστευτος Έρλινγκ Χάαλαντ πάγωσε το Μόναχο με δύο γκολ στο πρώτο δεκέλαπτο, όμως η Μπάγερν Μονάχου δεν είχε όρεξη για αστεία. Με χατ-τρικ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έφτασε στο 4-2 και υπενθύμισε ποιος είναι το αφεντικό στην Γερμανία.

Δεν έχει πρόβλημα να δίνει ένα και δύο γκολ αβάντζο στους αντιπάλους της. Έτσι, το κάνει πιο ενδιαφέρον. Δεν υπάρχει άλλη ομάδα στον κόσμο που να κάνει ανατροπές με τέτοια ευκολία, όπως η Μπάγερν Μονάχου που δεν επηρεάζεται όσα γκολ κι αν βρίσκεται πίσω.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για υπεράνθρωπο. Μόνος του έπαιζε και τρόμαξε για τα καλά τους Βαυαρούς. Στο δεύτερο λεπτό με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Νόιερ για το 0-1 και λίγο αργότερα (9’) έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, σε μία τέλεια οργανωμένη αντεπίθεση που κατέληξε σε πάσα πάρε – βάλε από τον Θοργκάν Αζάρ.

Κάπου εκεί, η Ντόρτμουντ μας τελείωσε. Οι Βεστφαλοί τα έκαναν όλα πολύ νωρίς και αποφάσισαν να παίξουν με το χρονόμετρο από το πρώτο δεκάλεπτο σε μία σίγουρη συνταγή αποτυχίας.

Η Μπάγερν Μονάχου μυρίστηκε τον φόβο, έσφιξε τον κλοιό και γύρισε το ματς χωρίς να κάνει κανένα μαγικό παιχνίδι. Από υπέροχη μπαλαιά του Σανέ, ο Λεβαντόφσκι σε θέση φουνταριστού έκανε το 1-2 (26’), ενώ ένα εντελώς ανόητο μαρκάρισμα του Νταούντ έφερε το πέναλτι από το οποίο ο Πολωνός έκανε το 2-2 (44’) πριν βγει το ημίχρονο.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει ξεκάθαρα και άλλαξε ακόμα περισσότερο, όταν ο Χάαλαντ αποχώρησε τραυματίας στο 60ό λεπτό. Η πολιορκία έγινε εντονότερη και παρότι οι Βαυαροί είχαν αρκετές τελικές, εντούτοις δεν είχαν τις κλασικές ευκαιρίες που θα περίμενε κανείς.

Ακόμα κι έτσι όμως βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν το ντέρμπι. Ο Γκορέτσκα που ακολούθησε μία απομάκρυνση της άμυνας, με διαγώνιο σουτ στην κίνηση έκανε το 3-2 (88’), ενώ στην επόμενη ακριβώς φάση ο Λέβα βρήκε ζαλισμένη την αντίπαλη άμυνα και με διαγώνιο σουτ έκανε το τελικό 4-2, φτάνοντας τα 31 γκολ στην φετινή Μπουντσελίγκα.