Με Ρωσία η Εθνική

Η Ρωσία ήταν εξαιρετική και επικράτησε με 101-78 της Κροατίας, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Έτσι, οι Ρώσοι θα είναι η ομάδα που θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική μας στους «8» της διοργάνωσης την ερχόμενη Τετάρτη.

Το ματς

Με τον Σβεντ να είναι σε δαιμονισμένη κατάσταση από το ξεκίνημα του αγώνα και να σκοράρει 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, η Ρωσία έδειξε έτοιμη γι’ αυτό το κρίσιμο παιχνίδι. Με 3/3 δίποντα, 3/5 δίποντα και 4/5 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο (23-25) έδειξε εξαιρετική συγκέντρωση και ισορροπία, την ώρα που ο Μπογκντάνοβιτς πάλευε πραγματικά ολομόναχος. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο, με τον Σβεντ να φτιάχνει φάσεις, τον Ζούμπκοφ να τραβά πολύ κουπί στο σκοράρισμα και το ημίχρονο να κλείνει στο 46-42 για την ομάδα του Μπαζάρεβιτς που κράτησε τον Σάριτς χωρίς ριμπάουντ και ασίστ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Κουρμπάνοφ και Μοζγκόφ φορτώθηκαν με φάουλ στις αρχές της τρίτης περιόδου κι αυτό ήταν ένα σημαντικό πρόβλημα για τους Ρώσους, που όμως βρέθηκαν στο +10 (48-58) και άρχισαν να νιώθουν ακόμη πιο δυνατοί. Κι όταν ο Σβεντ έβαλε τρίποντο για το 49-61, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο “σκούρα” για τους Κροάτες που χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος απογοητεύθηκαν και βρέθηκαν και στο -16 (51-67) στο 27′. Ήταν ένα σημείο από το οποίο δεν μπορούσαν ποτέ να επιστρέψουν και δεν επέστρεψαν. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο πιο κυρίαρχοι ήταν οι Ρώσοι, με τον Κβοστόφ να γράφει το 62-84 στο 34′ και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 42-46, 57-72, 78-101.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Κρούσλιν, Πόποβιτς 4 (1), Σιμόν, Σάριτς 13 (3/14 σουτ), Ούκιτς 2, Ζόριτς 11, Πλάνινιτς 6, Μπέντερ 2, Μπούβα, Ράμλιακ 6, Τόμας 6 (1), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές).

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 27 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπαμπούριν, Φριτζόν 13 (1), Ίβλεφ, Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 14 (1), Κβοστόφ 6 (2), Μοζγκόφ 10, Βοροντσέβιτς 8, Ντ. Κουλάγκιν 14 (2), Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 9.