Η Μάλτα έμεινε όρθια!

Μεγάλη έκπληξη στην Τρνάβα, όπου η Μάλτα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 0-2 και στο τέλος απέδρασε με τον βαθμό από το σπίτι της Σλοβακίας (2-2).

Δεύτερη συνεχόμενη γκέλα για την Σλοβακία που μετά το 0-0 στην πρεμιέρα στην Κύπρο, δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Μάλτα, κάτι που ουσιαστικά την βγάζει από νωρίς εκτός πρόκρισης σε έναν όμιλο που έχει ακόμα Ρωσία, Κροατία και Σλοβενία.

Η Μάλτα για πρώτη φορά στην ιστορία της σε προκριματική φάση Μουντιάλ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και αυτό μάλιστα έγινε σε αγώνα εκτός έδρας.

Ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Γκαμπέν έκανε το 0-1 (16’), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε και πάλι στον ύπνο, με τον Σαταριάνο να κάνει με κεφαλιά το 0-2!

Οι Σλοβάκοι έκαναν τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα και γύρισαν γρήγορα το ματς από δύο στημένες φάσεις. Δύο γκολ με κεφαλιές από Στρέλετς (49’) και Σκρίνιαρ (53’) έφεραν το ματς στα ίσα, όμως παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ.

Οι άπειρες σέντρες που δοκίμασαν δεν βρήκαν ξανά στόχο και η Μάλτα πήρε μια ιστορική ισοπαλία (2-2) πολύ πιο εύκολα από ότι θα το περίμενε.