Στήριξη Γκατούζο στον Ινσίνιε

Η Γιουβέντους έφθασε στην κατάκτηση ακόμη ενός τίτλου.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας νίκησε 2-0 τη Νάπολι στο γήπεδο της Σασουόλο και κατέκτησε το ένατο Σούπερ Καπ Ιταλίας, στον 16ο τελικό που συμμετείχε. Αντίθετα, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο απέτυχε να κατακτήσει το τρίτο τρόπαιο στον τέταρτο τελικό της στη διοργάνωση.

Η Νάπολι είχε τη μεγάλη ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, καθώς στο 78ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα επί του Ντρίες Μέρτενς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λορέντσο Ινσίνιε στο 80ο λεπτό, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ιταλός διεθνής επιθετικός ήταν απογοητευμένος από το άστοχο πέναλτι, με αποτέλεσμα να ξεσπάσει σε κλάματα μετά τη λήξη. Ο τεχνικός της Νάπολι, Τζενάρο Γκατούζο, έσπευσε να υπερασπιστεί τον αρχηγό της ομάδας: «Όλοι κερδίζουμε και όλοι χάνουμε. Ο Λορέντζο δεν πρέπει να θεωρεί πως χάσαμε επειδή αστόχησε στο πέναλτι, γιατί δεν είναι αλήθεια. Δεν είναι ο υπεύθυνος για την ήττα».

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ