Σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό!

Σε ένα αρκετά κακό από πλευράς ποιότητας παιχνίδι, ο Κολοσσός με κορυφαίους τους Άρτις, Άντριτς και Ζάρα κατάφερε να επικρατήσει του Άρη με 83-72 και να μείνει ζωντανός. 4η σερί ήττα για τους κιτρινόμαυρους.

Ο Κολοσσός έψαχνε τη νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια και το κατάφερε κόντρα στον Άρη, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα. Για τον Άρη ήταν ένα πολύ κακό αγωνιστικά απόγευμα, με τον Μιλόσεβιτς να παλεύει σε αρκετά σημεία μόνος του (σημείωσε double-double με 17π. και 11 ριμπάουντ ) και τους «κίτρινους» να κάνουν πολλά λάθη και να χάνουν την ευκαιρία να εδραιωθούν στις θέσεις που οδηγούν στα play off. Κορυφαίοι για την ομάδα της Ρόδου, ήταν οι Άρτις (17.), Ζάρας (20π), Καντέρ (15π. και double double με 10 ριμπάουντ) και Άντριτς (18π) ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στο παιχνίδι εκτελέστηκαν συνολικά 58 βολές.

Ντεμπούτο στον αγώνα και στην Α1, πραγματοποίησε και ο 19χρονος γκαρντ του Άρη, Όμηρος Νετζήπογλου, που πρόσφατα υπόγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο, με τους «κίτρινους».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Άρης προηγήθηκε 10-7 με τον Ντραγκίσεβιτς, με τον Κολοσσό να ισοφαρίζει με τον Άρτις, σε 10-10 και από εκείνη τη στιγμή οι Ροδίτες άρχισαν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό, προηγούμενοι με 22-17 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας, και με Άρτις και Ζάρα έδωσαν προβάδισμα +10 (30-20) για τον Κολοσσό, την ώρα που οι «κίτρινοι» είχαν υποπέσει σε πολλά λάθη (10 λάθη σε 16 λεπτά). Με Τσάλμερς και Ντραγκίσεβιτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 34-29 και στη συνέχεια ο Άρης είχε καλό momentum, το οποίο και εκμεταλλεύθηκε σημειώνοντας έξι σερί πόντους και ρίχνοντας τη διαφορά στο -2, ενώ παράλληλα περιόρισε τα λάθη του. Με την εκπνοή της επίθεσης ο Μάριο Λιτλ, έβαλε μετά από ώρα μπροστά τον Άρη, για το 39-40 και με γκολ-φάουλ ο Ζάρας έγραψε το 42-40 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κακό, από πλευράς ποιότητας, με τα φάουλ να κυριαρχούν… Ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με ένα μίνι σερί 8-0, πήρε διαφορά +10, (24’, 50-40) με τον Άρη να μην μπορεί να σκοράρει για περίπου πέντε λεπτά, με τον Μιλόσεβιτς να ξεκολλάει την ομάδα του και να μειώνει σε 50-42. Από εκεί και πέρα το θέαμα περιορίστηκε σε φάουλ και εκτέλεση βολών, χωρίς να παίζεται ουσιαστικά μπάσκετ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +14 (58-44). Ο Φλιώνης με τρίποντο στο 29’ κράτησε μέσα στην αναμέτρηση τον Άρη, 58-49.

Στο 32’ με έξι σερί πόντους του Μιλόσεβιτς, οι «κίτρινοι» πλησίασαν στο σκορ, με 62-57, αλλά με τρίποντο ο Άντριτς έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (67-57). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στα τελευταία λεπτά (74-65) με τον Άρη να κυνηγά στο σκορ. Ο Φλιώνης στο 37’ μείωσε σε 75-67, αλλά ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις για να ξεφύγει (79-67 με τον Καντέρ), όπως με το τρίποντο του Ζάρα, στο 39’, 83-67 και τα τελευταία λεπτά είχαν τυπικό χαρακτήρα με τη νίκη να έχει κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72