Σπουδαίο διπλό με 2-1 για τη Νάπολι μέσα στην έδρα της Αταλάντα.

SERIEA’-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-2

Γήπεδο: Ατζούρι Ντ’ Ιτάλια

Τεράστιο διπλό με 2-1 πήρε η Νάπολι στην έδρα της Αταλάντα με γκολ του Μίλικ στο 85ο λεπτό.

Η Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ινσίνιε και Ρουίθ έφυγαν στην κόντρα, ο Ιταλός έδωσε στον Ισπανό που με όμορφο πλασέ από κοντά έκανε το 0-1. Στο 9’ ο Οσπίνα μπλόκαρε την κεφαλιά του Μαντσίνι, όπως έκανε και ο Μπερίσα στο 19’ σε σουτ του Ρουίθ ενώ στο 32’ ο Ινσίνιε από το πέναλτι προσπάθησε να σκοράρει με λόμπα αλλά αστόχησε για λίγο.

Η Ατάλαντα πίεσε στην επανάληψη και στο 56’ μετά από σέντρα του Γκόζενς ο Ριγκόνι ήρε την κεφαλιά και ο Σαπάτα από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1. Αλλά στο 85’ ο Ρουί έβγαλε πανέμορφη σέντρα από αριστερά και ο Μίλικ στόπερ με το αριστερά και με το ίδιο πόδι έκανε το 1-2.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μπερίσα, μαζιέλο, Παλομίνο Μαντσίνι (89’ Τουμινέλο), Γκόζενς, Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Χάτεμπουρ, Γκόμες, Σαπάτα, Ριγκόνι (71’ Βαλτζάνια)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Μακσίμοβιτς (77’ Χισάι), Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Ρουί, Χάμσικ, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ (77’ Ζιελίνσκι), Μέρτενς (82’ Μίλικ), Ινσίνιε