Ο Γιάννης «καθάρισε» και τους Κλίπερς (vid)

Τρομερός Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους, στη νίκη 128-118 των Μπακς- Τραυματίστηκε στον δεξί αστράγαλο ο Έλληνας φόργουορντ, χωρίς να πρόκειται για κάτι σοβαρό.

Μιλγουόκι Μπακς-Λος Άντζελες Κλίπερς 128-118

Στα 7:46 λεπτά πριν από το φινάλε, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκατσε στον πάγκο, αφού είχε γυρίσει ο δεξιός του αστράγαλος, με τον Έλληνα φόργουορντ να μην αγωνίζεται ξανά μέχρι το τέλος.

Ωστόσο, νωρίτερα, είχε φροντίσει να κάνει τη δουλειά και με 34 πόντους οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε άνετη επικράτηση, εντός έδρας, επί των Λος Άντζελες Κλίπερς, 128-118.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δωδεκάλεπτο, 28-25, στη δεύτερη περίοδο οι Μπακς ανέβασαν στροφές, πήγαν στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 21 πόντων, 67-46, μια διαφορά που διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και στο τέλος της τρίτης περιόδου 100-77.

Στη τελευταία περίοδο και σε μια ανύποπτη φάση, ο Αντετοκούνμπο, μετά από κάρφωμα, ξεκίνησε να επιστρέφει στην άμυνα, πάτησε πάνω στο πόδι του αντιπάλου και έπεσε στο παρκέ.

Ο Έλληνας φόργουορντ πήγε, κουτσαίνοντας στον πάγκο, και αποφασίστηκε να μην αγωνιστεί άλλο, από τη στιγμή που οι Μπακς είχαν “καθαρίσει” το παιχνίδι. Πάντως, δεν φάνηκε να πρόκειται για κάτι σοβαρό.

Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Ο Κρις Μίντλετον με 39 πόντους και 9 ριμπάουντ οδήγησε τους Μπακς στο σκοράρισμα, με τους Έρικ Μπλέντσο και Στέρλινγκ Μπράουν να προσθέτουν από 15 πόντους.

Για τους Κλίπερς, ο Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ είχε 21 πόντους, ο Γουίλσον Τσάντλερ 15 πόντους και ο Ντανίλο Γκαλινάρι 14 πόντους.

Μπακς: Αντετοκούνμπο 34, Μίντλετον 39, Λόπεζ 12, Μπλέντσο 15, Μπράουν 15, Γουίλσον 3, Ιλιασόβα 2, Χιλ 2, Κονατον 6

Κλίπερς: Γκαλινάρι 14, Ζούμπατς 10, Σάμετ 13, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 21, Γκριν 16, Χάρελ 13, Τσάντλερ 15, Ρόμπινσον 9, Γουάλας 4, Θόρνγουελ 3